Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )
Uwaga! Serwis korzysta z plików cookies. Zapoznaj się z polityką cookies serwisu.

 
Odpowiedz w temacieStart new topic
> Co to są żywice jonowymienne i jakie mają zastosowanie?
BartoszTrela
post pon, 05 kwi 2010 - 15:06
Post #1

OFFLINE

Zasłużony

Postów: 267
Thank(s): 4

Dołączył: nie, 19 lis 06Żywice jonowymienne to pewnego rodzaju materiał (tak zwany sorbent), w postaci granulek, który ma zdolność wymiany jonów zawartych w wodzie, z jonami zawartymi w żywicy. Woda zawiera pewne ilości rozpuszczonych związków, które nie są pożądane w wodzie do podlewania roślin. Należy zatem doprowadzić do takiego stanu, żeby koncentracja związków w wodzie była równa zero. Do tego celu przydatne mogą być żywice jonowymienne.

Dzięki wykorzystaniu odpowiednich żywic jonowymiennych, możliwe jest całkowite usunięcie z wody związków, które nadają jej twardość. Proces ten nosi nazwę demineralizacji i jest realizowany na kationicie silnie kwaśnym wodorowym i anionicie silnie zasadowym wodorotlenowym. Dzięki procesowi wymiany jonów, koncentracja soli spada i w konsekwencji ostatecznymi produktami procesu jest woda demineralizowana.

Proces wymiany jonowej jest odwracalny i przebiega do momentu, aż wszystkie jony zawarte w żywicy ulegną wymianie z jonami z wody, którą poddajemy procesowi demineralizacji. Po zużyciu pojemności sorpcyjnej (woda nie jest już pozbawiana twardości) żywice należy poddać regeneracji.

Istnieje wiele źródeł na polskich serwisach, które obrazują wykorzystanie żywic jonowymiennych w prostych konstrukcjach filtrów.
Email Poster PM
+Quote Post Go to the top of the page

Odpowiedz w temacieStart new topic

 RSS | Wersja Lo-Fi Aktualny czas: niedziela, 27 maj 2018 - 19:43