Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )
Uwaga! Serwis korzysta z plików cookies. Zapoznaj się z polityką cookies serwisu.

 
Closed TopicStart new topic
> Rosiczka : podłoże, przesadzanie i doniczki, pielęgnacja
Cephalotus
post sob, 20 kwi 2013 - 18:01
Post #1

OFFLINE

Administrator

Postów: 2,304
Thank(s): 231

Dołączył: śro, 18 sty 06Tutaj można znaleźć najczęściej zadawane pytania dotyczące podłoża, przesadzania, doniczek i pielęgnacji naszych rosiczek.

Rosiczka: podłoże

Pytanie 1: /Cephalotus/ Jakie podłoże najlepiej zastosować dla ROSICZKI, a jakie dla PIGMEJKI?
Odpowiedź: /Cephalotus/ Gatunki z listy ROSICZKA będą dobrze sobie radzić na czystym, kwaśnym torfie, bez żadnych dodatków. Gatunki z listy PIGMEJKA będą jednak wolały mieszankę torfu z piaskiem, który musi być wcześniej bardzo dokładnie wypłukany, najlepiej kilkukrotnie. Proporcja torf: piasek dla pigmejek to zwykle 1:2. Ogólnie rosiczki są tak zróżnicowaną grupą, że różne gatunki mogą mieć nieco odmienne wymagania pod tym kątem. Natomiast jeżeli jakiejkolwiek rosiczce dodamy (czystego!) piasku do mieszanki, to nie zaszkodzi to im.

Rosiczka: coś na podłożu

Pytanie 1: / Powerpoint/ Witam ostatnio na moim podłożu pojawiły się glony. Zaszkodzi to coś młodej rosiczce?
Odpowiedź: / SnaKe/ Glony nie szkodzą roślinie, jednak trochę brzydko wyglądają. Też miałem glony u siebie, więc przesadziłem do lepszego torfu i wszystko jest ok.

Pytanie 2: /Cephalotus, Katist/ Na moim podłożu pojawił się biały nalot/kulki. Co to jest? Czy szkodzi moim roślinom i jak się tego pozbyć?
Odpowiedź: /Cephalotus, Radek:)/ Jest to najprawdopodobniej pleśń. Może ona świadczyć o kiepskiej jakości torfu, które masz lub może ono być już bardzo stare. Pleśń też chętniej się pojawia jak jest zastój powietrza. Generalnie nie szkodzi rosiczkom, raczej nie dorosłym osobnikom, ale siewkom tak. Jeżeli doniczka jest w cieniu, to można wystawić ją na słońce. Jeżeli jest w bezruchu powietrza, to wystawić tam gdzie będzie miała lekki jego ruch. Przyczynowo można spryskać podłoże fungicydem, np. Topsinem w stężeniu najmniejszym podanym na ulotce.

Pytanie 3: Cephalotus/ W ziemi obok rosiczki wyrosły mi jakieś małe pomarańczowe kamyczki. Co to jest i co z tym mam zrobić?
Odpowiedź: /Cephalotus/ Są to minerały i świadczą o podlewaniu rosiczki złą wodą. Najprawdopodobniej kranową, nie ważne, że przegotowaną. Podlewać należy wodą destylowaną ~ demineralizowaną lub deszczową jeżeli mieszkamy w czystym regionie. Minerały można zebrać ręcznie z odrobiną podłoża, ale najlepiej jest przesadzić rosiczkę do świeżego podłoża. Znaczna ilość minerałów będzie osadzać się na stożku wzrostu rosiczki, tworząc skorupę uniemożliwiającą rozwijaniu się nowym liściom, albo je po prostu poparzy.

Pytanie 4: /Cephalotus/ W podłożu pojawiły się jakieś białe robaki. Co to jest? Czy może zaszkodzić moim rosiczkom i jak się tego pozbyć?
Odpowiedź: /Cephalotus/ Może to być kilka rzeczy.
1. łuski/wylinki mszyc, które żerują wyżej na roślinie. Zdecydowanie szkodzą roślinie i należy je usunąć. Można stosować insektycyd, w najmniejszym stężeniu na ulotce. Można zastosować wywar z tytoniu (petów papierosowych).
2. jeżeli są podłużne z czarną główką, to mogą być larwy ziemiórka. Dorosłym roślinom nie szkodzą, ale mogą zjadać korzenie kiełkujących nasion (samych nasion nie!). Można zastosować insektycyd jak w pkt. 1., albo wyłapać je ręcznie.
3. jeżeli są długie i cienkie jak nitka, bez czarnej główki, to mogą być nicienie. Nie szkodzą roślinom i zwykle będzie ich bardzo mało. Wiele świadczy o bardzo złej jakości torfu.
4. jeżeli są krótkie, owalne i skaczą, to mogą to być larwy skoczogonków. Generalnie nie szkodzą roślinom, ale jak będzie uch dużo, to mogą je podgryzać. Insektycyd jak w pkt. 1.

Rosiczka: przesadzanie

Pytanie 1: /Cephalotus/ Co jaki czas i kiedy przesadzać ROSICZKI?
Odpowiedź: /Cephalotus/ Generalnie około raz na 2-3 lata, lub kiedy stwierdzimy, że wygląd wierzchniej warstwy podłoża zdecydowanie nam się nie podoba.

Pytanie 2. /Cephalotus/ Co się stanie, jeżeli długo nie będę przesadzać ROSICZEK?
Odpowiedź: /Cephalotus/ Jeżeli podłoże będzie już stare, z czasem się użyźni, czy to przez nieodpowiednią wodę, albo nawet zanieczyszczenia powietrza, nasze rośliny mogą zacząć w niej gorzej rosnąć, mimo, że wszystkie inne czynniki będą cały czas takie same jak do tej pory.

Rosiczka: pielęgnacja

Pytanie 1: /Cephalotus/ Moja rosiczka ma kilku warstw liści, a te na samym dole uschły. Czy należy je odciąć?
Odpowiedź: /Cephalotus/ Jeżeli nam wizualnie nie przeszkadzają, to nie. Nie szkodzą one roślinie i nie ma konieczności ich usuwania. Jeżeli jednak nie podobają się nam, to w przypadku gatunków rosnących na wysokość, można to zrobić, ale w przypadku gatunków rozetowych nie jest to wskazane, bo stanowi to też dla nich podparcie.

Ten post edytował Cephalotus sob, 07 cze 2014 - 15:28


--------------------
Pozdrawiam,
Krzysiek

Zawsze warto szukać informacji w różnych źródłach.

Lista roślin (2014.10.26)
Moje zdjęcia
Email Poster PM
+Quote Post Go to the top of the page

Closed TopicStart new topic

 RSS | Wersja Lo-Fi Aktualny czas: niedziela, 27 maj 2018 - 19:45