Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie

 1. Dzisiaj
 2. Wilgotność spadała do 40-45%. Po założeniu kombinowanej góry rośnie gdzieś do 65% (temp 23-25stC), ale przewiew żaden. Nic tylko czekać na grzyba. Zamontowałem więc wiatraczek. Działa tak samo jak gaśnie i zapala się światło (6:15-20:30). W drodze wspomniany już macodes lowii i aerangis articulata oraz stelis maloi. Powinno być im dobrze w takich warunkach. Klejnoty nie będą też wystawione na tak duże światło. Taka mała dżungla Jak w tym składzie da rade rok czy dwa to będę zadowolny. Z czasem się to na pewno rozrośnie, ale czego się przy tym naucze będę mógł wykorzystać w innych większych projektach
 3. Wczoraj
 4. Nie, bo on może być zalany i bardzo to lubi. Czasem z powietrza bierze się takie świństwo.
 5. bibosz1

  Problem z alicea

  Tamta niestety padła. Inną niestety również zaczeło to samo łapać. I tu ciekawy zwrot sytuacji. W momencie w którym stan zaczął się poprawiać pojawiły się dwa stożki wzrostu. Oczywiście może to tylko przypadek. Przy roślinie nic nie robiłem. Pogorszyło się samo i poprawiło się samo.
 6. A nie jest to efekt zbyt małego podlewania?
 7. Tak wygląda baza. Nie dodałem zdjęcia
 8. Ostatni tydzień
 9. Jak nawozisz, to torfowiec będzie zielenieć, to normalne, nic z tym nie zrobisz. Oby Ci się grzyb w to nie wdał i będzie super. Rośliny są cudowne. Chętnie odbudowałbym kolekcję, ale dla mnie to byłaby obecnie strata dużych pieniędzy. Gdyby rosły mi, jak owadożerne, wydałbym na nie fortunę. Tak było wcześniej, ale zjadł mi je grzyb.
 10. Póki co takich problemów nie mam i niech tak zostanie. Za to algi wychodziły na górnej części na torfowcu. Wcześniej lałem nawóz od góry (adekwatnie, nie że wiadrami ). Teraz bezpośrednio strzykawką koło korzeni. Niestety nie wiem czy to przez to (tak mi się wydaje), bo mimo że pozbyłem się większości zielonego torfowca to znów się zaczął zazieleniać. Może teraz po przełożeniu będzie lepiej. Rośliny piękne oby teraz nie miały za jasno. Za to przy przesadzaniu było widać, że są nowe korzenie. Liście też puszczają, więc póki co tylko się cieszyć Mam jeszcze kilka na oku, ale ceny z transportem nie małe lub brak na stanie mimo, że w ofercie są. Ten macodes lowii zupełnie przez przypadek znaleziony i bardzo mnie cieszy W ogóle to storczyki stały się miłościa chyba na równi z owadożerami. Fantaatycznie i niesamowicie zróżnicowane rośliny
 11. Bo wdała się śmiertelna choroba grzybowa. Musisz natychmiast wyciągnąć sobie skrajne fragmenty rośliny, kępeczki, opłukać je pod wodą, najlepiej potraktować roztworem Topsinu i posadzić w kilku osobnych doniczkach, bo inaczej na pewno stracisz tę roślinę. To się zdarza, nie często, ale zdarza. Nie powinno zabijać pływacza, tylko mech, ale potrafi zabić pływacza, szczególnie na tak małej powierzchni nie ma, jak uciec. Musisz koniecznie poczynić sadzonki, bo inaczej pożegnasz się z tym pływaczem. To niczyja wina, tak się po prostu ma prawo zdarzyć.
 12. Te rośliny są absolutnie fascynujące, najgorszym problemem jest Fusarium, które, jak się wda, to potem stanowi problem w zwalczaniu. Obecnie odszedłem od podłoża z jakąkolwiek organiką. Czeszka, której rosły długo doskonale, zrezygnowała z nich, bo zaczęły jej chorować, jedna po drugiej. Mam tez teorię, w której przyczynę chorowania jest woda deszczowa z zarodnikami grzybów z powietrza. Dlatego myślę, że najbezpieczniej jest podlewać delikatne rośliny jak storczyki klejnoty czy Heliamphory, wodą z filtra RO i nie podlewać ich deszczówką. Obecnie swoje trzymam w samym seramisie i niektóre z nich się ruszyły, choć wcześniej totalnie nie chciały. Jest to już coś, czego wcześniej nie było. Widać grzyby, które zeszły z nich na seramis i nie wiedzą, co ze sobą począć, ale pełzają po nim wchodzą na inne rośliny, albo zjadają te, z których zeszły. Także widać, że te rośliny mają na sobie grzyba, który musi coś jeść i czasem je je same. Pozbywałem się go ciężka chemią i tak na prawdę, tylko go ograniczałem na pewien czas. Nie cieszą mnie rośliny, które musiałbym stale pryskać funkgicydami, żeby je mieć. Torfowiec ma właściwości bakteriostatyczne, ale w samym torfowcu też mi chorowały i to ciężko, więc tutaj przed niczym je nie uchronił. Zapewne mają jakieś cykle wilgoci i suszy. Możliwe, że głównym powodem jest ich nadmierne podlewanie, a potrzebują zdecydowanie mniej wilgoci. Miałem olbrzymi problem z Goodyera repens, która stale mi gniła. Aż posadziłem ją w warunki ledwo, ale stale wilgotne i okresowo powierzchownie wysychające i tam się pierwszy raz doskonale czują. Więc obawiam się, że ogromnym problemem w chorowaniu tych roślin jest nadmierna wilgotność bez odpowiedniego, zbilansowanego ekosystemu, a tak na prawdę powinniśmy utrzymywać ich podłoże na minimalnej wilgotności. To są trudne warunki do zapewnienia, ale stale wierzę, że te rośliny da się rozgryźć tak, żeby wytłumaczyć je innym, żeby każdy mógł mieć z nimi sukces. Są tak piękne, że warto je mieć, ale na stałe, a nie na kilka miesięcy, a potem trzeba kupować kolejne. @bibosz1 Na Twoje rośliny patrzy się cudownie, chciałbym, żeby u mnie już też zaczęły dobrze i na stałe rosnąć, może niedługo uda mi się to osiągnąć. Ciągle coś tam mam, niegodne pokazywania, ale mam. Jedynie te gatunki ogrodowe dobrze u mnie wyglądają.
 13. W sumie to wątek z moich roślin (głównie owadożerów), ale dotyczy też klejnotów
 14. Mała zmiana w akwarium. Dobra nie taka mała Chyba za dużo by opisywać, ale tak w skrócie. Pierwsze zdjęcie pokazuje mniej wiecej baze. Miało być lekkie (stoi dosyć wysoko) i nie miałem aż tyle lawy. Z prawej przełożone torfem wymieszanym z perlitem i żywym torfowcem. Powinno za 1-2 miesiące fajnie się zazielenić D.adelae i p.emarginata stoją na schowanej plasikowej podstawce tak żeby nie podciągneły z czasem nawozu od storczyków. Adelae z daszkiem żeby znów mi nie zmarniała Drenaż z keramzytu wiadomo po co. Z prawej n.glabrata, gracilis, lowii x ventricosa i bloody mary. W tle malutkie p.kondii, które już padały, ale wilgotność im służy. Z lewej macodea petola, macodec petola gold i ludisia alba. W drodze macodec lowii Myslałem jeszcze żeby na ściankę jakiegoś storczyka dołożyć, ale to będzie już chyba za dużo. Storczyki w mieszance torfowca, perlitu i dwóch wielokościach orchiaty. Całość w doniczkach, bo na dziś jest to najbardziej skomolikowany i rozbudowany mały ekosystem jaki zrobiłem. Jak coś nie zaskoczy łatwo rozmontuje.
 15. Dlaczego kwiaty usychają i łodygi czarnieją?
 16. Czy coś z tym będzie ? Jak widać na zdjęciach roślina słabo rośnie
 17. bibosz1

  Drosera neocaledonica

  Tak jak mi podpowiedziano w innym miejscu na forum, aż zbrązowieje do połowy łodyga. Tak jest samopylna i już rosną małe rosiczki
 18. loczekkk

  Drosera neocaledonica

  i ile czekałeś? Czy neocaledonica jest samopylna?
 19. Ja też trzymam za nią kciuki i liczę, ze będzie rosła cudownie. Myślę, że jedyne, co mogłoby jej zaszkodzić, to wilgoć, jej nadmiar. Bo przezimować zdevydowanie powinna. Od kiedy znalazłem ten artykuł, zdecydowałem się spróbować: https://www.carnivorousplants.org/grow/guides/Dregia Nigdy wcześniej u mnie nie tworzyła takiej formy, bo miała za ciepło. Zdecydowanie ta ma prawo paść z jednego powodu, bo jest z in vitro, nie wierzę, że jest z nasion. Mam bardzo złe doświadczenia z roślibami z invitro, są o wuele słabsze od tych z nasion. Dlatego, jeżeli ta mi padnie, to spróbuję zdobyć nasiona i wysiać sobie ten gatunek i potem pisadzić dorosłego osobnika. D. regia obok D. arcturi i D. myrfettii są najprymitywniejszymi rosiczkami. Także jest coś w jej pierwotności, jtóra fascynuje, jak krokodyl.
 20. Dostępny jest nowy, wrześniowy Carnivorous Plant Newsletter. W numerze: Surviving the pandemic — Alison Carrington-Tardif World Carnivorous Plant Day: A World-wide success — Carson Trexler and Kenny Coogan (PDF) World Carnivorous Plant Day photo contest — Kenny Coogan (PDF) Frequency of trap closure and capture of prey by Dionaea muscipula in the field — Stephen E. Williams and Bill Scholl (Abstract | PDF) Naphthoquinones in Pygmy Sundews (Drosera sect. Bryastrum) — Jan Schlauer and Andreas Fleischmann (Abstract | PDF) An account of Drosera section Lasiocephala — Richard Nunn and Allen Lowrie Carnivorous plants of Australia’s Top End — Boaz Ng Waukauyengtipu and Uchii River Uplands Expedition 2019 – report with photographic observations of carnivorous flora of the Paruima territory in the Cuyuni-Mazaruni Region of Guyana — Mateusz Wrazidlo (Abstract | PDF) New cultivars — Dr. Panut Oprasertsawat and Stefano C. Sciutto and Greg Bourke and (Abstract | PDF) A new taxonomic rank for Drosera pedicellaris (Droseraceae) — Jan Schlauer (PDF) Names of carnivorous plant cultivars registered in 2020 — Jan Schlauer (PDF)
 21. Styq

  Torfowisko Mrągowo

  Dziękuję za komentarz, zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć.Co do intermedii masz rację ,że rośnie na gołym torfie. Od czasu do czasu zbieram torfowiec wokół nich żeby nie zarosły. Torfowisko jest zasłonięte tylko od strony wschodniej ,ale to zawsze mniej Słońca. Murfettii rośnie bardzo wolno w czasie sezonu to więcej liści owadożernych miała wiosną i wczesnym latem. Specjalnie posadziłem w torfowcu, widziałem że w naturze tak rośnie.
 22. No super Ci rosną rośliny. Zaskakuje mnie D. murfettii, ja wiosną kupiłem dwie, posadziłem, rosły do lipca, a teraz, jak je oglądałem, obie nie żyją. Nie wiem, w jakich okolicznościach padły, czy miały za słuchu... aż byłoby to dziwne, ale Twoja ma zdecydowanie wilgotno, skoro rośnie z torfowcem. Nie wiem, dlaczego pały, nie było mnie przy tym, nie umiem podać przyczyny. Będę dalej śledził Twój wątek, żeby poznać dalsze losy Twojej. Trzymam za nią kciuki! d. spatulata mnie zaskakują. Musza być jakieś formy, które znoszą mrozy, bo raz, kiedyś posadziłem jedną i padła. Znowu jedną posadziłem, ale możliwe, że to musi być jakiś zdecydowanie nowozelandzki albo górsko-australijski klon, a nie super tropikalny. Bo moja kwitnie na okrągło i wygląda bombowo. Kapturnica dobrze się czuje, jeszcze w październiku wywali cudowne liście, musi mieć dużo genów późnej S. leucophylla, skoro się tak zachowuje, bo nowe, idące dzbanki są bardzo eleganckie i widać, że jeszcze trochę ich będzie. Zostaw je na zimę, nie ścinaj do ziemi. Torfowce są cudowne! To jest fantastyczne, jak się wybarwiają, są boskie. A startują, jako zielone. Warunki je kształtują. D. binata późno wychodzi, ale najszybciej, rosnąc w torfowcu., a nie w torfie, no i wymaga ogromnych ilości słońca i ciepła. W zimnym miejscu, wyjdzie późno i nie będzie chciała kwitnąc, ale może być ciągle ładna. Fakt, kiedy kwitnie Ci D. intermedia skłania mnie do podejrzewania, że tam nie ma aż tak dużo słońca, bo u mnie D. intermedia już się wysypuje i zaraz skończy wegetację. Jeszcze do końca września może rosnąć, ale torfowiec ją zarośnie, ona rośnie w gołym torfie lub na gołym piachu, musisz ją odsłonić.
 23. Ja tak samo. Nie wiem czemu aż tak, ale uwielbiam tą roślinę
 24. Trzymam kciuki za Regię, żeby przezimowała i zakwitła w przyszłym roku ;D.
 25. Jak zawsze cieszy oko taka różnorodność roślin owadożernych i nie tylko ;).
 26. Styq

  Torfowisko Mrągowo

  Witam wszystkich, jak ten czas szybko płynie. Wydaję się ,że rośliny nie dawno się budziły ,a tu już znowu wchodzą stan uśpienia. Do torfowiska dosadziłem kapturnica flava , purpurea oraz papuzią. Dołączyły też muchołówki marketowe,bo szkoda mi było ich jak schły w markecie. Teraz kilka zdjęć, przepraszam za jakość bo z telefonu. Jedyna Kapturnica która jest od początku założenia torfowiska odmiana hybrid. Najładniej zawsze wygląda jesienią. Drosera Murfetti bez owadożernych liści. Binata, najpóźniej wyszła ze wszystkich rosiczek i najdłużej się trzyma mimo chłodniejszych nocach. Intermedia, obudziła się przed Binatą. Jeszcze będzie kwitła;). Spatulata, kwitnie non stop nie przejmuje się nadchodzącą jesienią. Torfowiec pięknie się wybarwia i dobrze się mnoży. Teraz tylko czekać na zbiór nasion, na śnieżną zimę ,żeby mogły dobrze przezimować oraz cieszyć oko w przyszłym roku.
 1. Pokaż więcej elementów aktywności
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.