Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

@Styq, @Radek:) Dzięki ;) Wiosna idzie więc rośliny wyglądają coraz ładniej. 

Nie mam problemu z glonami. Piasek jest jałowy więc nie zawiera minerałów potrzebnych do rozwoju glonów. Piasek nie robi się zielony ani od góry ani z boku kubeczków, nie rosną też mchy. 

Efektem ubocznym stosowania piasku, który ostatnio zaobserwowałem jest prawdopodobne wystąpienie niedoborów potasu u niektórych roślin (wyraźne u D. adelae). Poszperałem w artykułach naukowych i znalazłem, że rośliny owadożerne prawdopodobnie nie są w stanie zaspokoić całego zapotrzebowania na potas z owadów. Wynika to m.in. z tego że w owadach jest stosunkowo mało potasu w porównaniu do azotu (5-10 razy mniej), natomiast w roślinie potasu może być tyle samo a nawet więcej niż azotu. Swoje rośliny podlewam w dużym stopniu wodą demineralizowaną, która nie zawiera wcale minerałów. Zrobiłem sobie roztwór K2SO4 i dodaje do wody w takiej ilości żeby stężenie potasu wynosiło 5 mg/l. Objawy niedoboru potasu na nowych liściach już nie występują.

Przy podlewaniu wodą z RO nie powinno być problemu, kiedyś mierzyłem że woda RO miała ok. 0,4 mg/l potasu, czyli mniej więcej tyle ile może być na torfowisku wysokim. 

Odnośnik do odpowiedzi