Skocz do zawartości

Pokrywa oświetleniowa + innowacyjne świetlówki aktyniczne


krople_rosy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów !

 

Nazywam się Patryk Krzyśko a ta prezentacja budowy pokrywy, jest zarazem moim pierwszym postem. Jest to zabieg ściśle celowy, gdyż pokazuje jak skuteczne jest FAQ, oraz jak opcja "szukaj" nie gryzie. roślinami owadożernymi interesuję się bardzo długi czas i pierwsze próby hodowli miały swoje miejsce wiele, wiele miesięcy temu, gdy moja wiedza na ten temat jeszcze raczkowała...

Obecnie, dzięki Wam, Waszym dyskusjom i eksperymentom, powstała moja mini kolekcja prostych w uprawie owadożerów. I może nie byłoby nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt że mam całkowicie PÓŁNOCNE okno i dostęp do promyczków słonecznych, delikatnie mówiąc: "utrudniony" - jednak nie martwcie się, roślinki nie narzekają, wręcz przeciwnie - są czerwone z zachwytu !

Pokrywa ta jest tylko etapem przejściowym, i formą eksperymentu z świetlówkami aktynicznymi. Docelowo jest to małe przygotowanie, do stworzenia bardzo dużego ( 120cm szer x 65cm głębokość x 90cm wysokość ) terrarium do dzbanków górskich... ale odkąd straciłem pracę miesiąc temu, marzenie to oddaliło się w czasie. A więc do rzeczy!

 

Terrarium:

60cm x 50 cm x 50 cm wysokość, wilgotność 60%-80%, temperatura cały rok 23-24*C

 

rośliny którymi dysponuję w terra:

N. ventrata( 4 szt)

N. ventricosa ( 1 )

N. hookeriana( 1 )

N. rebecca sopper ( 1 )

N. alata ( 1 )

U. Longifolia (1 )

U. niezidentyfikowany ( 1 )

Mech torfowiec w ilościach przeogromnych :D

(tak wiem wszystkie to "parapetowce" jednak zaznaczam: PÓŁNOCNE okno.. )

 

Przeczytałem bardzo dużo artykułów dotyczących doświetlania lub - jak w moim przypadku oświetlania - roślin owadożernych ( tu dziekuję Cephalotusowi za "koncentrat" wiedzy ). I analizując wszystkie te opracowania/eseje/artykuły, opracowałem dwa różnego rodzaju kombinacje świetlówek, do samodzielnego i autonomicznego oświetlania roślin:

1 - standardowa: 4x24W: sylvania aquastar, sylvania gro-lux, philips master 865 i philips TLD-965

2 - eksperymentalna: 4x24W: sylvania colorstar 10000K ( aktyniczna), sylvania gro-lux , sylvania marine star 15000K (aktyniczna) , sylvania aquastar 10000K

Wybrałem ten drugi wariant - aktyniczny. Dlaczego ? Odpowiedzi jest wiele:

-w procesie fotosyntezy najlepszą barwą świetlówek jest zakres między 4500K - 6500K z podbiciem barw w przedziale od 400nm - 500nm i 600nm - 700nm - światło tego koloru najbardziej oddaje barwę słońca naturalnego. Świetlówki o takiej barwie mają podbicie pasma czerwonego i niebieskiego - ALE ! - w wykresach barw owych świetlówek są wąskie słupki tych kolorów - a światło aktyniczne, zawiera pełne spektrum światła niebieskiego - najważniejszego w procesie fotosytezy

-światło niebieskie i szerokie jego spektrum ( w przewadze nad czerwonym ) wpływa na krzewienie się roślin. Są bardziej zwarte, wpływa na długość międzywięźli i rozgałęzia rośliny.

-daje przyjemniejsze dla oka efekty - zwłaszcza że przy północnym oknie oświetlanie roślin trwa 12-13 godzin.. Panel świetlny i jego Landrynkowe światło dawało się we znaki po kilku miesiącach użytkowania.

-poza tym.. nie spotkałem jeszcze tematu o oświetlaniu roślin owadożernych tego typu świetlówkami, więc jest to dla mnie ale mam nadzieje że i dla Was eksperyment *

 

kończąc temat świetlówek, a przechodząc do konkretów budowy:

sylvania marine star - świetlówka niebieska, świecąca na niebiesko

sylvania colorstar - dla oka jest biała z delikatną domieszką błękitu

sylvania aquastar - kolor biało-kremowy

sylvania gro-lux - jedyna "stricte" roślinna tłumi efekt błękitu i nadrabia braki w spectrum koloru czerwonego.

 

Na początek bierzemy zwykły panel podłogowy. Może macie swój w piwnicy lub poproście sąsiada o taki albo zapytajcie w sklepie czy nie mają jakiegoś z "wystawki":

post-6601-1393197995_thumb.jpg

następnie obcinamy jego wystające elementy ( próg do łączenia z innymi panelami) i szlifujemy go. Po skończonej operacji, pora na pierwsze mierzenie: wystarczy zmierzyć jego szerokość i podzielić na dwa. Przeciętny panel podłogowy ma ok 18 cm.. jednak to za wysoko, więc przyciąłem go na wysokość 7cm. Powstały dwie długie deski długości 120 cm x 7 cm.

Terrarium ma 60cm x 50cm, więc panel czołowy i tylni powinny być dłuższe o sumę grubości paneli bocznych czyli + 1,5cm = 61,5cm i panele boczne niewiele dłuższe niż krawędzie boczne teerra czyli ok 50,5cm

post-6601-1393198496_thumb.jpg

Z racji tego, że pokrywa w moim przypadku powinna być "kotoodporna" postanowiłem, że będzie ona nasuwana na terra ok 1 cm wiec z drewnianej listwy grubości 2,5cmx2,5cm wyciąłem 2 klocki długości 5,5cm. które następnie przedzieliłem nożem i młotkiem na trójkątne wsporniki i przykręciłem je do ścian bocznych, uprzednio wiercąc w ścianach dziury (by nie popękały przy wkręcaniu śrub)

post-6601-1393198818_thumb.jpg

do powstałych boków już wystarczy dokręcić tylko panel czołowy i panel tylni ! ot i cała konstrukcja skończona !

post-6601-1393198928.jpg

Na następnym zdjęciu widać że z górnej strony idealnie idzie na wspornikach osadzić lustro a całą ramę nałożyć na terrarium dzięki czemu Tutuś Tutkiewicz (mój kot) nie strąci już nic z terra!! całą poskręcaną ramę dodatkowo wzmocniłem klejem polimerowym ( jest łatwy w użyciu i ma trwały efekt )

post-6601-1393199139.jpg

Następnym etapem jest zabranie Poxyliny, i wypełnienie nią wszystkich dziur po wierceniu i rogów pokrywy tak by był to idealny szescian i by przygotować pokrywę do następnych etapów.

post-6601-1393199288.jpg

post-6601-1393199367.jpg

niestety nie okazałem się dobrym szklarzem więc zostałem zmuszony do zamówienia lustra na wymiar, żeby idealnie wpasowało się na wsporniki - wyszło 59,5 x 49,5.

Kolejnym krokiem jest oblepienie ramy od wewnątrz jakimś "odbłyśnikiem" - świetnie ku temu służy Koc ratunkowy ( termiczny) ! TAK! - wystarczy taśmą dwustronną wylepić wnętrze i powoli, pozbywając się wszelkich bąbli, nakładać koc a nadmiar odciąć !

post-6601-1393199740_thumb.jpg

o położeniu i zabezpieczeniu lustra, całość można obkleić "obkleiną drewnopodobną" - świetnie wygląda i maskuje wszystkie niedociągnięcia !

post-6601-1393199893_thumb.jpg

post-6601-1393199946_thumb.jpg

na koniec nic innego nie zostało, tylko przykręcić statecznik, oprawki bryzgoszczelne i zamontować świetlówki.

I tu mała uwaga ! najlepszym rozwiązaniem do podpięcia do statecznika, jest użycie małych, krótkich kabelków zakończonych pojedyńczymi kostkami ! - Ułatwia to montaż ( z kostki prościej wykręcić niż odpiąć z statecznika w razie błędnego podpięcia lub zmiany z 3 świetlówek na 4 i odwrotnie )

post-6601-1393200176.jpg

 

Ten etap był dla mnie udręką ! żyć mi się odniechciewało gdy tylko zbliżałem się do tego, na szczęście schemat na stateczniku jest prosty i wystrczy zrobić tak jak piszę i oto efekt !!:

post-6601-1393200310_thumb.jpg

Na sam koniec, pozostaje tylko do wsporników pokrywy dokleić "czekoladki" - czyli podkładki filcowe by naszemu cennemu szkłu nic się nie stało, i położyć na terra ! Oto efekt końcowy ! HURRRAAA !!!!

post-6601-1393200469_thumb.jpg

 

Podsumowując:

-Panel - za darmo

-lustro - 19.20

-obkleina drewnopodobna - 11 zł

-taśma dwustronna - 2,5

-koc ratunkowy -3zł

-statecznik - 30 zł (allegro)

-3 świetlówki akwarystyczne (sylvania colorstar, marinestar, aquastar ) - 30 zł uzywane - allegro ( mi tez chwile służyły )

-gro-lux + 8 oprawek bryzgoszczelnych - 114zł.

= dużo za dużo. Ale kupując gotową oprawę, to w takiej cenie dostaniemy plastik z marnymi 2xt8 18W więc uważam że za takie same pieniążki, lepiej się przyłożyć i zrobić pokrywę po swojemu (czyli dobrze).

 

Co do funkcjonowania pokrywy od kilku dni:

-mech torfowiec oszalał i dostał ogromnego kopa, przy czym jego "palmy" zaczeły mieć długie na kilka cm listki.

-co do dzbanków, zauważyłem że są mocniej wybarwione, wręcz czerwone (zwłaszcza ich pokrywki i szyjki dzbanków), hookeriana nawet zaczęła mieć czerwonawą pręgę po środku liścia, Rebecca sopper zaczęła pompować dzbanki na liściach, którym nie dawałem szans na dzbankowanie ( stare pamiętajace jeszcze czasy OBI )

-tylko niezidentyfikowany pływacz mocniej oderwał się od ziemi, longifolia stoi w miejsc ( swoją drogą chyba nie służą jej te warunki)

-temperatura wzrosła o 2 stopnie i podczas działania ma od 24 - do 25*C. dlatego wstawiłem wiatraczek, który działa co 1h na 0,5godziny

-wilgotność od 60% do 70%

 

Co bym zmienił, gdybym jeszcze raz robił taką pokrywę ? po pierwsze pomyślałbym o przewiewie pod świetlówkami, lub odprowadzaniu ciepła ( nic jeszcze straconago.. zobaczymy..) druga rzecz, to poprosiłbym w castoramie o przycięcie drewna na odpowiednią wielkość i posklejał ( obyłoby się bez obkleiny, - choć uważam że wyszło bardzo efektownie)

----------------------

Na sam koniec objaśnienie do "*" - "poza tym.. nie spotkałem jeszcze tematu o oświetlaniu roślin owadożernych tego typu świetlówkami, więc jest to dla mnie ale mam nadzieje że i dla Was eksperyment *" - tak ! jest to eksperyment i jest on na moim bezrobociu pod stałą opieką i czujnym okiem !! nigdy nie poświęciłbym życia rośliny gdybym wiedział że może ona ucierpieć, zwłaszcza że rośliny to moja i mojej dziewczyny najwieksza wspolna pasja której się oddaliśmy bez reszty i wysoce neguje tematy typu "sadzenie nasionek w piwie, coca coli i soku z cytyny".. gdyby cokolwiek szło nie po mojej myśli i widziałbym że moim roślinką coś się dzieje, wrócę do sprawdzonego panelu świetlnego.

pozdrawiam i sorry za rozlewny styl pisania..

na wszelkie pytania odpowiem i pierwsza fotorelację z uprawy pod aktyniką zamieszczę tutaj za miesiąc.

Edytowane przez spijając_nektar
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Co prawda, we wcześniejszym poście napisałem, że następna aktualizacja będzie za miesiąc. Jednakże chciałbym w tym wszystkim wykluczyć czynniki zewnętrzne: wkradające się coraz wyższe temperatury na dworze, oraz idącą wielkimi krokami wiosnę. Od zainstalowania oświetlenia aktynicznego minęło zaledwie kilka dni, a już widać efekty jego działania. Dzbaneczniki dostały wielkiego kopa. Może nie tylko dlatego, że zwiększyła się moc oświetlenia, to dodatkowo dzięki temu że temperatura w terra wzrosła podczas pracy świetlówek, to po ich wyłączeniu spada o parę ładnych stopni, zwłaszcza przy uchylonym oknie.

Niestety wilgotność mimo w miarę szczelnego terra spadła i oscyluje w granicach 45% - max 60%.

post-6601-1393452849_thumb.jpg

ciężko się doliczyć (dostęp) ile dzbanków zaczęło się pompować od kilku dni, zwłaszcza że we wszystkich doniczkach jest więcej niż dwie rośliny.

post-6601-1393452857_thumb.jpg

Co ciekawe dla mnie, przeglądając w internetach zdjęcia Rebeccy Sopper, liście są czerwonawe, nawet na niektórych widać mocne czerwone pręgi pośrodku liścia - tak również mam z rośliną mateczną. Jednak jakiś czas temu wypuściła dwa odrosty, które są całkowicie czerwone - wręcz brunatne. Z tego miejsca płynie pytanie: Czy ta czerwień wraz z rozwojem rośliny zniknie, czy jest możliwość że zostanie ? (widać na wyjątkowo niewyraźnych zdjęciach)

post-6601-1393452869_thumb.jpg

post-6601-1393452875_thumb.jpg

PS1 - Jakość zdjęć jest fatalna (telefon plus brak dostępu)

PS2 - za miesiąc przy aktualizacji wyciągnę roślinki i postaram się o lepszy sprzęt

PS3 - mam nadzieje że nie pomyliłem kolejności zdjęć :)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe dla mnie, przeglądając w internetach zdjęcia Rebeccy Sopper, liście są czerwonawe, nawet na niektórych widać mocne czerwone pręgi pośrodku liścia - tak również mam z rośliną mateczną. Jednak jakiś czas temu wypuściła dwa odrosty, które są całkowicie czerwone - wręcz brunatne. Z tego miejsca płynie pytanie: Czy ta czerwień wraz z rozwojem rośliny zniknie, czy jest możliwość że zostanie ? (widać na wyjątkowo niewyraźnych zdjęciach)

 

Zniknie wraz z rozwojem rośliny.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie oświetlenie jak ty czyli grolux i aquastar czyli nic innowacyjnego nie masz :)

U mnie dzbaneczik po ok.2-3tyg.od zasadzenia wypuścił nowe liście i też robi się czerwony.

P.s. Po pewnym czasie od wilgoci i temp.zacznie odłazić od foli ten odbłysk. U mnie tak było w terra.

Edytowane przez B-52
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Hej wszystkim !

Dzisiejszego pięknego, sobotniego dnia, postanowiłem zrobić małą aktualizację. Miała być po miesiącu testowania oświetlenia, jednak zmiana pracy, 6 dniowy system pracy i ogólny brak czasu, dopiero dziś pozwoliły mi na małą "aktualkę".

Obserwacje techniczne:

- temperatura wzrosła do tego stopnia, że dzbanki na chwilę zatrzymały wzrost. Poradziłem sobie z tym problemem podkładając pod pokrywę pleksiglasową taflę i całość podnosząc na czterech korkach od butelek, robiąc przestrzeń na ruch powietrza. Na zdjęciu pokrywa wraz z myszką na pleksi:

post-6601-1397293489_thumb.jpg

 

Dzięki temu zabiegowi, Temperatura nie przekracza już 26*C, a wilgotność nie naruszyła ani odrobinę oklein ( czy to odblaskowych z koca, czy drewno-podobnych z zewnątrz.

 

Po uporaniu się z tym problemem, uważam eksperyment za wyjątkowo udany !!

Faktycznie Grolux+aqarell to może nic wyjątkowego, a cała koncepcja nie jest tak innowacyjna. Jednak polecam KAŻDEMU, kto może wcisnąć jeszcze jedną świetlówkę, a żeby dorzucił Aktyniczną lub w największym podbiciu koloru niebieskiego.

Dlaczego ?

-Dzbaneczniki tworzą bardzo zwarte rozety, niemalże sztywne i twarde. Dla porównania, liście dzbaneczników rosnących na parapecie, są elastyczne, tutaj natomiast sprawiają wrażenie kruchych, a dotykając jednego liścia, ruszamy całą rośliną :P.

-Niesamowicie się dzielą !! Pod mchem jest tak wiele odrostów, że nie jestem obecnie w stanie stwierdzić ile tam rośnie dzbaneczników (doliczyłem się 25 ale nie chce rozkopywać mchów). Dla eksperymentu, wrzuciłem tam duży okaz n. ventricosy (bez żadnych dzbanków). Po dwóch tygodniach pojawił się odrost, a roślinie matecznej rośnie nowy stożek wzrostu (rozkrzewia się).

- bardzo ładnie i licznie dzbankują (może to nie zasługa Aktyniki jednak zawsze dorzuci nieco więcej światła :P)

 

Dosyć gadania czas na fotki :)

(Nie przeraźcie się uschniętymi liśćmi i dzbankami.. nie obcinam ich by stworzyć w przyszłości aranżację Borneo, więc taki wygląd i obsada terra jest tymczasowa.)

PRZY OKAZJI BARDZO PROSZĘ O IDENTYFIKACJE PŁYWACZA WIDOCZNEGO NA ZDJĘCIU RAZEM Z D. ADELAE!

post-6601-1397295301_thumb.jpg

post-6601-1397295311_thumb.jpg

post-6601-1397295321_thumb.jpg

post-6601-1397295330_thumb.jpg

post-6601-1397295340_thumb.jpg

post-6601-1397295350_thumb.jpg

post-6601-1397295359_thumb.jpg

post-6601-1397295368_thumb.jpg

 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej miarodajne wyniki miałbyś po włożeniu tam czegoś bardziej "światłożernego", np. helki. Dzbanki nie mają aż tak dużych wymagań co do światła i trochę trudno powiedzieć, czy efekty byłyby równie dobre z inną grupą roślin. Ale wszystko bardzo ładne, cieszy oko ;)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 4 weeks later...

Hej:)

Powiedz ile łącznie Wattów tam masz .72?

I co z roślinami się dzieje, bo wszędzie piszą o dzbankach że nie mogą mieć oświetlenia bezpośredniego tylko rozproszone czyżbyś obalił mit?:)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Łączna moc to 4x24W=96W. Niestety prócz wykorzystania świetlówek do akwarystyki morskiej (z której notabene jestem bardzo zadowolony), to nic nowego nie wymyśliłem. Termin "bezpośrednie światło" odnosi się tylko do bezpośredniego mocnego słońca, które może spalić roślinę, a przynajmniej narazić ją na złe warunki. W świetlówkach - odpowiednia wysokość - jest ich rozproszeniem. Obecnie najwyższe rośliny są 12 cm pod pokrywą oświetleniową.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wilekie :) jakaś aktualizacja by się przydała bo podpatruję Twoje posty :)

 

Tak. Troszkę zaniedbałem ten temat, a to dla tego, że wszystko na temat pokrywy zostało powiedziane i pokazane. Gdy będę testował inny zestaw świetlówek, lub w końcu się skuszę na "świetlówki led"- to wówczas zamieszczę tu info.. Co dalej działo się z tym terrarium ?

http://www.rosliny-owadozerne.pl/index.php...borneo&st=0

:P

Edytowane przez spijając_nektar
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.