Skocz do zawartości

Led


killer_88

Rekomendowane odpowiedzi

Jako początkujący i pierwszy raz doświetlający czymkolwiek rośliny nie mogę dać Ci praktycznej rady w tej kwestii. W/w ledy są dedykowane roślinom, więc w teorii powinny być ok... Mogę jedynie doradzić, abyś do lamp full spectrum dobrał lampy białe zimne 6500K, celem zniwelowania tej czerwono-fioletowej poświaty (naprawdę jest strasznie nieprzyjemna dla oczu).

Posiadam rozdzielacz E27 na 7 żarówek. Mam 2 żarówki "roślinne" - niebieskie. Przy zamontowanych jedynie tych dwóch nie da się na to patrzeć, są tak przenikliwie rażące. Dodanie pozostałych o barwie 6500K sprawia, że da się przy roślinkach normalnie przebywać, choć też nie jest to do końca komfortowe.

Finalnie skończyło się u mnie na Ledach 6500K oraz łączonych w jednej żarówce 14000K, 6500K i 3500K.

W drugim boxie mam natomiast taśmy led 6500K i 10000K.

Może wyjdzie gorzej dla roślin, ale zdecydowanie lepiej dla oczu...

Tak więc jak u zimujących kapturnic, do których pewno będziesz rzadko zaglądał "roślinne" ledy mogą być, tak dla rosiczek, na które zapewne będziesz co najmniej kilka razy dziennie patrzył - samych roślinnych ledów bym nie dawał.

 

Edycja:

Po dłuższych testach w boxie z żarówkami e27 mam 2 niebieskie, 1 full spectrum oraz 4 6500k i jest to jak najbardziej akceptowalne dla oka.

W jednym boxie mam 4 świetlówki Led w kolejności 6500k, 10000k, plant (3 czerwone, 1 niebieska naprzemiennie), 6500k. 

W kolejnym mam kolejno 6500k, 6500k, 10000k, Malawi (niebieska), plant, Malawi, 10000k, 6500k, 6500k.

Widzialne widmo jest białe zimne, jak najbardziej akceptowalne dla oka.

Tak wiec po dłuższych testach polecam kombinowanie i dobranie takich proporcji, by było dobrze dla oka i dla roślin.

Edytowane przez jf85
Testy oświetlenia
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.