Skocz do zawartości

Kubula

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  30
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Kubula

 1. Idzie jesień roślina potrzebuje zimowania więc cała będzie marnieć. Jeśli nie wiesz co to za podłoże na wiosnę ją przesadź do torfu kwaśnego z perlitem, a podlewaj wodą demineralizowaną lub deszczówka, woda z kranu przefiltrowana ma dalej za dużo jonów. A zimowanie czas zacząć, daj ją na balkon chroń ją gdy będzie trochę bardziej na minusie żeby nie przemrozic tego co zostanie w doniczce. Jeśli masz piwnicę to tak możesz ją zimować itd. A i te rośliny podlewamy przez podsiąkanie czyli nie od góry a od dołu w podstawek gdzie zawsze powinny być 1-2-3cm wody .
 2. No więc mamy jesień. Rosiczki w większości zamarły i już widać ich przygotowanie do zimy, pomogłem im też się rozsiać w docelowych miejscach. Epipactis palustris bardzo ładnie wybrawił się na żółto, nasiona już się rozsiały. Muchołówki wydały nasiona i też ładnie są już przebarwione na czerwono. Jedna z kapturnic puszcza kwiatostan ale to raczej wina tego że była kupiona w markecie, jakaś wariatka 🤪. Zawór otwarty na stałe i tak już pozostanie cały rok. Kapturnice wsadzam po uprzednim wyczyszczeniu starego torfu z systemu korzeniowego. Dosadzone zostały: Calopogon tuberosus Pagonia ophioglossoided Narthecium ossifragum- łomka zachodnia Spiranthes odorata Trichophorum alpinum- wełnianeczka alepjska Gentiana 'Blue heart'- goryczka Vaccinium oxycoccos- żurawina błotna (dostałem ją razem z poduszką torfowca, trzeba ją obserwować żeby się nie rozrosła) Owadożerne: Sarracenia purpurea ssp. purpurea f. heterophylla Sarracenia leucophylla x 'Mitchelliana' Sarracenia leucophylla Pinguicula macroceras var macroceras Drosera binata- rosiczka dwudzielna Drosera tracyi- rosiczka nitkowata (?) I reszta zdjęć 😉
 3. Kubula

  Moje pierwsze terrarium

  Dzięki za uwagę, w takim razie na wiosnę go wysadzę do nowej doniczki ze świeżym torfem i może nawet rozsadze na kilka sztuk. 😁
 4. Witam, tak jak w temacie stworzyłem swoje pierwsze terrarium dla owadozerow. W tle rurka do wlewania wody a w niej doniczka. Mieszanka to praktycznie sam torf perlitu akurat wtedy nie miałem. Po prawo i lewo mam dwa pojemniki z keramzytem na którym stoją dzbaneczniki, piąty dzbanecznik sobie wisi. Przed terrarium są cztery pojemniki z wysianymi nasionami : Drosera capensis Giant Drosera Spatulata Drosera spatulata var lovellae Drosera capensis broad leaf Skład roślin w terrarium: Drosera aliciae Drosera capensis 'Albino' Drosera dielsiana Drosera natalensis Drosera nidiformis Drosera spatualata Heliamphora 'Midoxa' Heliamphora heterodoxa Drosera communis Drosera capillaris /Costa Rica/ Drosera venusta Pinguicula 'red starfish' Drosera prolifera Drosera capensis Pinguicula gigantea x moctezumae Cephalotus follicularis Dodatkowo 2-3 tlustosze (w tym ten kwitnący) mam zapisane ale nie wiem który jest który 😅
 5. Albo dalej nie rozumiem albo może źle patrzysz. Ten post ukazuje moje torfowisko o wymiarach 2x 3,8 [m] które jest w ogrodzie a nie jakąś skrzynkę. Skrzynki są fajne jak chcemy zrobić jakieś małe kompozycje na przykład na balkonie albo gdzieś przy domu . Ja zrobiłem takie mini torfowisko jak na zdjęciu. Jest tam torf+perlit i rurka która prowadzi do stojącej doniczki. Nie dawałem tam więcej doniczek ani ich nie owijałem (np szmatkami), wydaje mi się że torf bez problemu będzie nasiąkał i podsiąkał. Jedyny problem to odwodnienie, trzeba będzie chować donice do piwnicy i uważać żeby nie rozsadziła jej woda zimą (chyba że zdąży wyparować przez jesień).
 6. Nie wiem za bardzo o co pytasz. Taka skrzynka jest dobra do owadożernych jeśli chcesz posadzić kilka roślin a nie kilkadziesiąt. U mnie system który jest zastosowany jest adekwatny do powierzchni torfowiska oraz ilości torfu.
 7. Wrzosowate zostały kupione w szkółce "Majewscy". Woda z torfowiska jest regularnie wypuszczana w czasie opadów tak jak np. dziś. Otwarta zostaje zaślepka i woda z torfowiska spływa, od powierzchni wgłąb torowiska jest około 15cm do lustra wody. (Przy otwartej zaślepce) Więcej wody nie ubędzie czy to teraz czy to zimą. Stworzenie niższego odpływu jest bardzo ciezkie- musiałby być on poniżej poziomu gruntu (teraz jest zaraz nad gruntem), oraz musiałbym przebić folię + beton. Jest jeszcze opcja włożenia mini pompki do rury drenarskiej która jest wstawiona pionowo w celu sprawdzenia wysokości lustra wody, ale wystarczy większa ulewa i już poziom nam się podniesie więc to taka "syzyfowa praca". (Zdjęcie rury poniżej) Torfowisko ma wymiar ok 2x3,8m rura jest ułożona na wiadrach o wysokości ok. 24cm 2x3,8x0,24= 1,824 czyli prawie 2 kubiki wody znajdują się pod odpływem. Miejmy nadzieję że nie rozsadzi konstrukcji zimą 🙈. Na wiosnę mam zamiar kupić drukarkę etykiet i trochę dokładniej opisać jeszcze kilka gatunków w tym głównie kapturnice które mam spisane ale są na tyle male że jeszcze mogę się pomylić, w przyszłym roku będą większe (mam nadzieję) i wtedy dokładnie je opiszę.
 8. Nadszedł czas na kolejną małą aktualizacje. Kaptury coraz bardziej się rozwijają i widać różnice między nimi. Rosiczki zdążyły przekwitnąć oraz delikatnie zmarniały jedna z d. filiformis całkiem uschła wydając nasiona, reszta trzyma się dobrze, miejmy nadzieję że to stan spoczynku a nie śmierć😁. Mam zamiar pobrać nasiona od każdej z rodzajów rosiczek i wysiać je w doniczkach, pozostałe mam nadzieję że wysieją się w torfowisku i ładnie wzejdą. Muchołówki były dokarmiane 2 razy aby nie zmarniały podczas kwitnienia i jak na razie wydają ładne owoce (zdjęcia poniżej). Dosadzone zostały: Empetrum nigrum 'Bernstein' Erica carnea 'Weisse Perle' Erica carnea 'Golden Starlet' Erica cinerea 'Eden Valley' Erica x watsonii 'Mary' Erica mackaiana 'Dr Ronald Grey' Andromeda polifolia 'Blue Lagoon' Dodatkowo jakieś dwa wrzosy D. capensis 'Alba' (na próbę czy przetrwa zimę) Kwitnie również pełnik europejski (chyba jedyny z 2-3 sztuk który w miarę rośnie). Zapraszam do oglądania 😁
 9. Kubula

  Cześć i pomocy.

  Na forum są tematy o hodowli każdej z roślin owadożernych, a jeśli to rosiczka to woda do podstawka od spodu (demineralizowana albo deszczówka) i dużo słońca, tyle na początek.
 10. A te aquael leddy LEDDY SMART SUNNY DAY & NIGHT 4.8w dało by rade nad małe terra albo pod siewki kapturnic na zimę? https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/oswietlenie/leddy-smart-sunny-day-night/ czy w tej cenie było by coś lepszego?
 11. Wrzośce i wrzosy oraz brusznica bażyna i inne wrzosowate będę zamawiał w połowie wakacji jak będą dostępne a w przyszłym roku będę myślał o sklepach zagranicznych. Zawciąg to eksperyment przyjmie się albo nie, bo miałem wolne dwie sztuki.
 12. No to mini aktualizacja. "Oczka wodnego" już nie ma, poziom wody jest delikatnie niższy i muchołówki zaczęły rosnąć jak powinny. Nie mam już tak dużego problemu z parowaniem wody więc jesto niebo lepiej. Poniżej kilka zdjęć- ruszyły kaptury, bodziszek błotny oraz storczyki zaczynają kwitnąć, jeden kwiat kapturnicy już przekwitł i oby były nasionka, rosiczki też mają kwiaty a już się bałem że dopiero w przyszłym roku będą kwitły wiec mam nadzieję że w przyszłym roku będzie duuzo więcej tych roślin. Przy ostatnim zdjęciu wydaje mi się że jest to porostnica z widocznymi plemniostanami oraz miseczką z rozmnóżkami (pod kapturnica)
 13. Kolejny świetny projekt z pięknymi roślinami i trochę nie wiem co powiedzieć bo mnie zamurowało. Mega! Jak kiedyś wygram w lotto to zrobię torowisko takie 5x30m za domem na polu😅 Mam tylko pytanie jakiej siatki używasz przed gradobiciem? Powoli zaczyna się sezon burz i trochę zaczynam się niepokoić o rośliny.
 14. Na razie pomysł to foto-ksiazka 20x20/24x24 zobaczymy ,może uda się to zrobić w jakiejś innej ciekawej formie. Jeśli ktokolwiek chciałby pomóc to może przesyłać zdjęcia na maila : kruksonn(a)interia.pl Oczywiście z pełną nazwą łacińską 😁.
 15. Witam, chciałbym stworzyć foto-książke ze zdjęciami muchołówek oraz kapturnic dla siebie tak o😁. I tutaj moja prośba , szukam chętnych osób które chciałyby podzielić się ze mną swoimi zdjęciami tych roślin. Mało jest miejsc gdzie można w jednym miejscu znaleźć różne odmiany a fajnie było coś takiego mieć. Pozdrawiam 😁
 16. W zeszłym tygodniu zostały dosadzone Drosera rotundifolia, intermedia, anglica, filiformis, xhybridy, kilka "wysp" torfowca, bagno zwyczaje z ciekawością czy przetrwa (mały korzonek) , mięta wodna? , oraz pięciornik rozłogowy ( również z małym systemem korzeniowym). Chcę zobaczyć jak niektóre rośliny sobie poradzą,jeśli zaczną się zbytnio rozrastać zostaną usunięte albo zredukowane, na razie to ciekawość. Nieowadozerne zostaną dosadzone za jakiś czas.
 17. Tak wiedzą czerpana i to godzinami analiz 😁i już napisałem 😃. Jedno mnie zastanawia, wczoraj spuściłem trochę wody i wyleciało kilka ślimaków (bez skorupy)tylko skąd one się wzięły, rura drenarska na końcu zapchana workiem materiałowym. I zapach taki nie za przyjemny ale to chyba taki urok. Czekamy na wzrost kapturnic i za miesiąc półtora dodajemy rośliny nieowadozerne .😁
 18. To bodajże kukułka plamista i szerokolistna (maculata, majalis) obok posadzone są epipactis palustris oraz dactylorhiza praetermissa i tylko na tych ze zdjęć występują takie plamy. Rośliny od wsadzenia delikatnie się rozwinęły bo pogody są jakie są. Poczekamy jak kolejne liście też takie będą (czyli wtedy raczej będę mógł wykluczyć poparzenie słoneczne) zastosuje nawożenie dolistne.
 19. To ja może zadam pytanie tutaj. Wsadziłem te storczyki (dactylorhiza) około miesiąca temu. Czy to aklimatyzacja czy może brak nawozu? Chodzi o te jaśniejące końcówki liści.
 20. Kapturnice muchołówki i inne nieowadozerne posadzone , teraz czekam jeszcze na rosiczki. Może jedna kapturnice wypuści kwiat🤔. Potem tylko obcięcie rurek i gotowe.
 21. Po ponad tygodniu deszczu torf trochę osiadł i dziś dosypalem kolejne 500l+ perlit i kolejne konewki wody, tylko pytanie czy nie lepiej dac perlit w głębsze warstwy a na wierzchu czysty torf (kilka cm) aby np.rosiczki mogły się swobodnie rozrastać.
 22. Storyczki również, znalazłem je na polskiej stronie i też zakupie około 5 gatunków na początek ( chyba kukułki) a maliny niestety nigdzie nie widziałem 😕
 23. Chciałbym posadzić na torfowisku również rośliny nieowadożerne. Z polskich sklepów chciałbym posadzić : borówke brusznice, bagno, wełniankę, sit błotny, bodziszek błotny, wrzosy. Czy ktoś posiada jakieś inne ciekawe rośliny na sprzedaż ? Szukam też brzozy karłowatej ale nigdzie nie mogę znaleźć a jak już to są tylko szczepione na pniu 😕 . Może ktoś z forumowiczów ma propozycje sprzedaży jak i propozycje roślin do posadzenia?
 24. Praca ruszyła. Wiaderka do zbiornika wykonane mam ich około 29, każde posiada 4 otwory z siatką oraz rurkę odpowietrzającą, w tym dwa wiaderka z wężem ogrodniczym do wlewania wody z beczek. Folia rozłożona oraz przejściówka na odwodnienie zrobiona. Niestety nie przewidziałem że folia będzie aż tak sztywna (ma 1,2mm grubości) więc widoczne jest kilka zagięć ale mam nadzieję że wszystko się wyrówna.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.