Skocz do zawartości

Pinguicula alpina w Tatrach


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Podczas ostatniej wycieczki szkolnej w Tatry (dokładnie 17 czerwca) znalazłem stanowisko tłustosza alpejskiego (Pinguicula alpina). Dokładnego miejsca nie zdradzę dla dobra roślin, powiem tylko, że jest to dość wysoko (1780 m), tuż obok szlaku na pewną bardzo znaną górę :P .

 

DSC00250.JPG

DSC00255.JPG

DSC00256.JPG

 

Przepraszam za jakość zdjęć, były robione komórką, w chwili obecnej czekam, aż kolega wyśle mi te, które robiłem porządnym aparatem - gdy tylko je dostanę, to zamieszczę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynają kwitnąć właśnie początkiem czerwca, zależnie od miejsca i długości zimy. Bardzo zbliżony czas kwitnienia mają też vulgarisy.

Co do tematu, czekamy na lepsze fotki;)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vulgarisów niestety nigdzie nie znalazłem. Za każdym razem, gdy jestem w Tatrach, udaje mi się znaleźć tylko alpiny :P .

a bo vulgarisy trzeba wiedzieć gdzie rosną ale wydaje mi się że pewnie obok nich przechodzileś ale nie zwruciłeś uwagi że to vulgaris :P

 

moofofoofqa tam z kąd ta fota pochodzi rośnie tylko zwykły vulgaris czy bicolor też??

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a bo vulgarisy trzeba wiedzieć gdzie rosną ale wydaje mi się że pewnie obok nich przechodzileś ale nie zwruciłeś uwagi że to vulgaris

 

Stary, ja jak idę to zawsze dostrzegam małe tłustosze z daleka (akurat wielokrotne poszukiwania wyrobiły u mnie oko do tych roślin :P), i nie sądzę, bym mijał vulgarisy, przynajmniej nie w polu widzenia, a jak już to zarośnięte w trawie - inaczej poznałbym je z daleka, tak jak z daleka poznaję kwiaty alpiny :P.

A teraz planuję wybrać się do rezerwatu Łężczok na Śląsku - podobno jest tam masa rosiczek, pływacze, a nie wykluczone, że nawet aldrowandy. Spotkałem pewnego przyrodnika, który robił tam badania, i z jego opisu wynikało, że są tam pływacze i aldrowandy (nie znał dokładnych nazw, ale opisał mechanizmy działania roślin). Spróbuję zweryfikować, czy to prawda :P

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Ja jak szłam doliną Kościeliską to się rozglądałam za tłustoszami, ale nic nie zauważyłam (a podobno w Kościeliskiej rosną). Potem tylko poszlam do jaskini mylnej i widziałam coś a'la tłustosz, ale było wąsko, a apart miał mój tata, który szedł z przodu, a obok było dość dużo metrów w dół, to nie zrobiłam zdjęć :(

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja się swoimi fotkami też podzielę. Okrutnie nie mam czasu, żeby być na czasie ze wszystkimi tematami. Nie wiem czy jest znowu taki sens ukrywać lokalizacje tych roślin w Tatrach. Jak ktoś będzie miał zbrodnicze plany to nic go nie powstrzyma, aby je znaleźć, a chyba każdy, kto w tych Tatrach był wie, że jest ich tam na prawdę dużo na każdej trasie, która ma coś z wilgoci i wapna. Ale już dla zasady nie napiszę gdzie dokładnie fociłem.

 

P. alpina

IMG_7732.jpgIMG_7750.jpg

 

IMG_7744.jpgIMG_7929.jpg

 

P. vulgaris ssp. vulgaris

IMG_8686.jpgIMG_8688.jpg

 

IMG_8689.jpg

 

IMG_8720.jpg

 

To jest całkiem inspirujące zdjęcie

IMG_8745.jpg

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.