Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzmy, że 1.0 to hodowla roślin na parapecie, 2.0 w terrarium, a 3.0 to prawie automatyczna hodowla roślin większych rozmiarów.

 

Ze względu na coraz większe okazy roślin nie mieszczące się już w terrariach, musiałem podjąć decyzję - albo kolejne, jeszcze większe terrarium albo szklarnia.

Porzucenie hodowli przez myśl mi nie przeszło.

 

Ponieważ docelowo w szklarni hodowane będą rośliny owadożerne wysokogórskie i o podobnych wymaganiach (dzbaneczniki wysokogórskie, heliamfory, cefalotusy, darlingtonie, niektóre rosiczki i pływacze), szklarnia postawiona została w piwnicy. Chodzi o utrzymanie w miarę niskiej temperatury latem.

 

Ale po kolei.

 

 

Szklarnia i zabezpieczenia podłogi

Szklarnia ma wymiary 3 m x 2,3 m x 2,05 m wysokości. Konstrukcja opiera się na profilach aluminiowych, ściany są z poliwęglanu. Dzięki temu jest ona bardzo lekka. Były pewne problemy w niskiej piwnicy z włożeniem niektórych płyt poliwęglanowych w profile aluminiowe od góry, ale przy pomocy szeroko rozumianej rodziny - udało się.

post-2402-1282679404_thumb.jpg

Szklarnia stoi na cegłach, aby podnieść jeszcze trochę jej wysokość. Na dnie położona jest folia jak do oczek wodnych. Jeszcze pod nią leży plandeka wodoodporna. Mam nadzieję, że żadna ilość wody tego nie ruszy. Zabezpieczenie podłogi przed wilgocią to jedna z ważniejszych kwestii przy planowaniu takiej konstrukcji.

 

Zamgławianie

Jednym z koniecznych elementów takiej szklarni jest utrzymanie w miarę stałej wysokiej wilgotności. Oczywiście, że znaczna większość roślin nie potrzebuje stałej wilgotności 80%. Jednak są niektóre wyjątkowe gatunki, dla których taka wilgotność jest wilgotnością minimalną.

Pierwszym elementem jest pompa. Ja posiadam pompę Flora PO 1200. Jest to pompa niegłębinowa (choć w instrukcji napisane jest, że zanurzeniowa). Potrzebowałem dosyć mocnej pompy aby mieć pewność, że woda pod odpowiednim ciśnieniem będzie docierała do zamgławiaczy.

Pompa ciągnie wodę z 200 litrowego zbiornika. Takie zabezpieczenie jakbym kiedyś wyjechał na dłuższy urlop. Z drugiej strony woda pompowana jest do ciągu zamgławiaczy. Zwróćcie uwagę, że wszelkie łączenia - gwinty, są uszczelnione hydrauliczną taśmą teflonową.

post-2402-1282679763_thumb.jpg

 

post-2402-1282682106_thumb.jpg

 

Niektóre elementy łatwiej byłoby łączyć na szybko złączki niż na gwinty. Podobnież, przydałby się zawór zamykający. Jednak inne elementy miałem pod ręką, a w razie potrzeby nie jest wielkim problemem pewne elementy wymienić czy dołożyć.

 

Jesli chodzi o zamgławianie - korzystam z systemu Coolnet firmy Netafim. Kropla jest bardzo drobna, dodatkowo podczas załączania się zamgławiania, załącza się również wentylacja wewnętrzna.

 

 

Sterowanie

Zamgławianie jak i wentylacja wewnętrzna sterowane są przez Talento472 Plus. Pozwala on na ustawienie pracy urządzeń w sekundach. Dodatkowo, można podłączyć do niego 2 kanały niezależnie pracujące. Dlatego mogę zdecydować kiedy wentylator wewnętrzny ma się załączać razem z zamgławianiem aby dobrze je rozprowadzić, a kiedy ma się załączyć razem z wentylacją wywiewającą powietrze ze szklarni na zewnątrz. Na razie okablowanie nie jest porządnie ułożone, gdyż wszystko jeszcze jest w stadium "na ukończeniu".

post-2402-1282680161_thumb.jpg

 

 

Wentylacja

Składa się z jednego wentylatora mieszającego powietrze wewnątrz (brak zdjęcia) i jednego wentylatora wywiewającego powietrze ze szklarni na zewnątrz budynku.

Jest on podłączony przewodem wentylacyjnym do wentylacji budynkowej. Dobra i szczelna wentylacja powinna uchronić piwnicę przed grzybem i pleśnią.

post-2402-1282680446_thumb.jpg

 

post-2402-1282680458_thumb.jpg

 

Utrzymywanie minimalnej wilgotności.

Nie wiem jak długo to urządzenie będzie tam stało, ale na razie na wyposażeniu szklarni jest nawilżacz powietrza - vapolux.

Jego zaletą jest możliwość ustawienia minimalnej wilgotności, którą urządzenie ma utrzymywać. Dzięki niemu, wilgotność w szklarni nie powinna spaść poniżej 75% (bieżące ustawienie).

post-2402-1282680730_thumb.jpg

 

Oświetlenie

Pewnie zauważyliście dziwną barwę zdjęć. Taka jest jedyna chyba wada używania HPSa.

Docelowo, w szklarni zamocowane będzie oświetlenie 2 x 400W na zasilaczach elektronicznych, obie żarówki w oprawach/odbłyśnikach Maxilight Powerlux. Jedna lampa to HPS (2000k) a druga (w drodze do mnie) to MH (4200k). Obecnie, używam Phillips Sont Agro. W planie mam sprawdzenie HPS Ostram Plantastar oraz MH GiB i MH BLV Growmaster. Ponieważ sam odbłyśnik z żarówką jest lekki, podwieszony jest on na podwójnych sznurkach murarskich bezpośrednio na profilu dachowym szklarni. Jeśli stwierdzę, że ze względu na wilgotność i temperaturę, może nie wytrzymać (choć na razie niczego niepokojącego nie zaobserwowałem), użyję linek stalowych. Mam już nawet takie 3mm (nie było w sklepie elektrycznym jak połączyć cieńszych). Problem w tym, że ranią one profile poliwęglanowe, więc będę musiał je chyba okręcić powertapem albo czymś podobnym. Ale może użycie ich będzie zbędne.

 

Jak na razie mogę powiedzieć, że rośliny, stojąc na ziemi, około 1,5 - 2 metry do źródła światła (na razie jeden HPS), otrzymują między 3 a 6 tys luksów. Na wysokości 80 cm - 1 metr (taka będzie wysokość stołów szklarniowych w szklarni), ilość luksów wynosi 10-15 tys. Powinno dać to odpowiednie rezultaty. Jedna wada takiej szklarni - jedno oświetlenie 400W nie wystarczy. Tylko środek szklarni byłby wystarczająco oświetlony. Przy 2 x 400W - cóż, nie chcę myśleć o rachunkach.

post-2402-1282680747_thumb.jpg

 

Ponieważ budowa szklarni połączyła się z koniecznością przesadzania roślin z terrarium a także z remontem zewnętrznej, południowej elewacji budynku (przeniesione przez to na północną część kapturnice i muchołówki są słabo wybarwione), w szklarni obecnie stoją wszystkie moje rośliny poza tłustoszami, największą Darlingtonią i kapturnicami w ogromnych donicach, których nie mam siły sam ruszyć.

Po skończonym remoncie, a także po nadejściu jesieni, znikną ze szklarni rośliny zimujące oraz dzbaneczniki nizinne.

 

Oto kilka fotek jak wygląda to teraz:

post-2402-1282681748_thumb.jpg

 

post-2402-1282681760_thumb.jpg

 

post-2402-1282681772_thumb.jpg

 

post-2402-1282681780_thumb.jpg

 

post-2402-1282681793_thumb.jpg

 

post-2402-1282681805_thumb.jpg

 

post-2402-1282681822_thumb.jpg

 

post-2402-1282681832_thumb.jpg

 

Ogromne podziękowania za pomoc techniczną należą się Majorowi i Bartkowi Treli, a także sativowi za umożliwienie dokonania pomiaru siły oświetlenia.

 

Mam nadzieję, że powyższe informacje przydadzą się osobom, które same planują zbudowanie czegoś podobnego.

Jeśli czegoś nie opisałem albo opisałem niezbyt zrozumiale, możecie pytać. Nie pytajcie tylko o koszty, bo sam ich nie zliczam, żeby nie osiwieć ;)

 

fly guy

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • Odpowiedzi 212
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dobra robota, trzymaj tak dalej, a uda Ci się jeszcze pewnie kilka osób zdemotywować odnośnie ich nowego terrarium, które właśnie sobie kupili.

<_<

 

Pozdrawiam.

 

 

btw. konstrukcja [beeep]ista, ale sprawę z dnem, albo podłożem (zwał jak zwał) rozwiązałbym na pewno inaczej. Może dlatego, że jestem lekko pedantyczny i nie mógłbym mieć pozwijanej folii na ziemi, do tego wielkiej kałuży wody i roślin w różnych podstawkach, o różnych kształtach i kolorach. :P

 

Reszta naprawdę mega i moc oświetlenia, że hodowcy zielonego nie powstydziliby się takiego growboxa

Edytowane przez BartekSz
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, wiedziałem, że o czymś zapomnę.

 

Wyrobiłem sobie już nieco zdanie na temat tzw. growshopów.

 

A więc tak - ZDECYDOWANIE ODRADZAM zakupy w hydroonline. Niekompetentni, zwodzą co do czasu dostawy, zupełny brak kontaktu.

Chciałem wypróbować system BAL z HPS Osram Plantastar oraz MH BLV Growmaster (tylko oni to oferują), ale ponieważ zabawa w realizację zamówienia trwała ponad miesiąc, odpuściłem sobie. Wam też radze jeśli chcecie oszczędzić sobie nerwów.

 

Polecić mogę natomiast sklep DobraUprawa.

Jutro coś więcej powiem o sklepie Hemp (jeśli dotrzymają słowa, jutro będę miał przesyłkę).

 

BartekSz - jak napisałem wyżej, to jeszcze nie jest ukończone "dzieło".

Wody na dnie nie będzie, albo będzie znikoma ilość. Podstawek nie będzie żadnych, bo rośliny będą na stołach zalewowych. To znaczy, że stoły te mają odpływ (które w razie potrzeby można zamknąć), z którego woda będzie ściekać do zbiorników i będzie możną ją ponownie użyć. A że stoły zajmą ponad 2/3 powierzchni szklarni, to większość wody ścieknie ze stołów do zbiorników. Jeśli inna firma dotrzyma słowa, jutro będę miał stoły to i fotki wstawię.

 

Jeśli chodzi o dno - czekam na Twoje pomysły ;) Ja na razie nic lepszego nie wymyśliłem. Wiadomo, że przede wszystkim musi być to szczelne.

 

btw, sam na pewno utrzymam przynajmniej jedno terrarium, bo dla niektórych gatunków po prostu terrarium wystarczy.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota, cos jak moje terra tylko 10x wieksze i wole nie wiedziec ile razy drozsze :D Na prawde gratuluje i podziwiam za wytrzymalosc bo zdaje sobie sprawe ile moglo byc (i nie watpie ze było) z tym pracy i roznego rodzaju problemow. Po prostu pelen profesjonalizm :)

Edytowane przez Twargor
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super to wygląda, rośliny będą się tam dobrze czuły. Tylko nie mogę patrzeć na kapturnice pod sztucznym oświetleniem, wrrr :P

Tak wiem, pisałeś, że je wyjmiesz :P.

Całość miodzio.

Edytowane przez masiol90
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No upchnać szkalrnie w piwnicy to nie lada wyczyn :D. Zapodaj zdjęcie z działającym zamgławianiem :) bo jestem ciekaw jak to będzie wyglądało u mnie (zamówiłem te same zamgławiacze).

 

wiem że stoły w drodze ale nie myślałeś zeby poprostu dać niżej zamgławiacze i HPS niżej powiesić zamiast stawiać na stoły ??

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze... :O Tylko pozazdrościć. Dobry pomysł na wykorzystanie piwnicy :P Już się nie mogę doczekać, aż podrosną dzbanki (głównie hamata) ^_^

Poczekajcie 2-3 lata to będę miał szklarnie w stylu Davida tyle, że głębiej zakotwiczona w ziemii, no i nie taka wielka, bo nie miałbym co tam hodować. :]

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.