Skocz do zawartości

tracer274

Administrator
 • Liczba zawartości

  933
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez tracer274

 1. Zawartość sierpniowego wydania: Steve Clemesha (1942 - 2018) – the life of a plant enthusiast — Robert Gibson Evolution of the Cephalotus pitcher — John Brittnacher (Abstract | PDF) Small Butterwort (Pinguicula pumila) in its natural habitat — John Bradford and George Rogers Evidence for motile suction traps in Utricularia westonii from Utricularia subgenus Polypompholyx — Simon Poppinga and Marco Pezzotta and Andreas Fleischmann (Abstract | PDF) Lithophytic culture of Mexican Pinguicula — Alvin Liu Green Anoles as Sarracenia pollinators? — John Brueggen Education corner: ICPS Photo Contest — Kenny Coogan New cultivars — Steve Bunclark and Bob Ziemer and Andy Smith and Ding Weijie (Abstract | PDF) Sarracenia leucophylla, illustrated — Minnelli Lucy France
 2. Tak samo jak żarówki, których nie można używać do oświetlania xD, a mimo to posiadają wszelkie cechy umożliwiające użycie ich jako źródła światła. Prędzej czy później obejście przepisów się znajdzie. Wolałbym prędzej bo te przepisy to już szczyt kretynizmu...
 3. @Ptaah Niestety też tak coś czuje że będzie wymagany... no cóż. Life is brutal.
 4. 2. Wymiana roślin pomiędzy hobbystami/ amatorami ogrodnikami Jeżeli kolekcjoner ogrodnik / hobbysta będzie wymieniał się roślinami z innym hobbystą/amatorem ogrodnikiem, to nie musi być wpisany do rejestru podmiotów, a rośliny te będą mogły być przekazane drugiemu hobbyście bez paszportu roślin. Jednak, należy podkreślić jeszcze raz, że nie może być to w formie sprzedaży przez Internet. Dla mnie ten punkt dalej nie rozwiewa wątpliwości. Jasno napisane jest że sprzedaż przez neta teraz jest "Fe" bez paszportu natomiast sprzedaż bezpośrednia jest nie zmieniona, ale jak wygląda sprawa wymiany? Ponieważ z tego co słyszałem jest całkowity ban na wysyłanie roślin przy udziale podmiotów trzecich bez paszportu. Czy w wypadku wymiany z innym hobbystą też jest to dozwolone tylko bezpośrednio z rąk do rąk czy można taką roślinę nie odpłatnie wysłać np kurierem.
 5. tracer274

  Drosera Regia

  Raczej bym ją przesadził i dał do większej doniczki, druga sprawa że dobrze to zrobić nawet ze względu na wymianę podłoża na nowe. Co do zimowania, D. regia zimować nie musi, chociaż się jej zdarza. Wybór należy do Ciebie, Ja swoich nie zimuje i rosną cały czas pod lampami i żyjo xD. Jeśli nie będzie zimowana to dobrze by było zapewnić jej dodatkowe oświetlenie bo teraz z tym marnie. W przypadku D. regia, najbardziej skuteczne jest rozmnażanie z korzeni, ale do tego musiałbyś pociąć jej system korzeniowy, a raczej nie jest na tyle silna by podczas aklimatyzacji to przetrwać. Więc z tym bym się wstrzymał.
 6. Zawartość wydania czerwcowego: ICPS Board update — Richard Nunn Field observations of Byblis in Australia — Thilo Krueger Evidence of motile traps in Byblis — Gregory Allan (PDF) Nocturnal and diurnal digestive responses in Byblis gigantea, Drosophyllum lusitanicum, and Roridula gorgonias — Gregory Allan (PDF) Observations and tests on cultivated tropical Byblis — Siegfried R. H. Hartmeyer and Irmgard Hartmeyer (PDF) Byblis in cultivation in the tropics and in temperate climates — Gregory Allan and Cindy Chiang Perennial Byblis indoor cultivation — Anthony (Paul) Bell An amateur's experiences with Byblis germination — Hawken Carlton New cultivars — Drew Martinez and Bily Guillaume and Thibault Barin (PDF) Names of carnivorous plant cultivars registered in 2018 — Jan Schlauer (PDF)
 7. Tak są wszystkie, ale rosną normalnie. D. schizandra i D. x "Andromeda" włożyłem tam na końcu, ale z tego co obserwuję to po pierwszym szoku po przesadzeniu już się dostosowały do nowych warunków i rosną normalnie. To samo było z D. prolifera. Nie zauważyłem, żeby rosły jakoś gorzej wręcz przeciwnie. W ogóle to po zrobieniu ostatnich zdjęć dzień później odkryłem że U. biloba postanowił, że czas kwitnąć i wypuścił parę pędów
 8. Aktualizacja terra z Queensland.
 9. Thomas pozuje ze zdobyczą z wystawy na nasze to powinna być reklamówka z biedronki xD W tym roku będę również więc widzimy się na miejscu. Mam nadzieję że pogoda dopiszę jak ostatnio.
 10. U. asplundii trzymasz w samym torfowcu czy pod spodem jest też torf?
 11. Na razie jest tylko D. adelae, z resztą czekałem jak sprawdzą się nowe warunki. D. prolifera i D. schizandra są już porozsadzane ale nie miałem kiedy ich dać ponieważ "brak czasu" Oprócz tego gdzieś tam się chowa U. biloba którego wcześniej nie było.
 12. Dzięki temu że już prawie święta, mam trochę więcej wolnego czasu więc mogłem zrobić jakieś zdjęcia. Parę mc temu zmieniałem wystrój terrarium z rosiczkami z queensland. Wywaliłem gruby mech torfowiec, trochę inaczej ułożyłem kamienie i podłoże, to dodałem trochę korzeni i parę roślin.
 13. “Sarracenia for Gardens” The RHS trial: Update October 2017 Autor: Martin Cheek Artykuł zamieszczony został na łamach 39 numeru pisma “Planta Carnivora” wydawanego przez The Carnivorous Plants Society. Tłumaczył: Ptaah (Poniższe tłumaczenie nie jest dosłowne, jednak starałem się zawrzeć w nim wszystkie najważniejsze kwestie poruszone w artykule, z możliwie wiernym zachowaniem sensu wypowiedzi) Pod koniec 2016r. Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society) rozpoczęło test polegający na całorocznej uprawie kapturnic na ogrodowym torfowisku. Ze względu na bardzo łagodną zimę 2016/2017 postanowiono przedłużyć próbę z pierwotnie zakładanego roku do 2 lat licząc na kolejną, bardziej być może reprezentatywną, zimę. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- Czytaj więcej.
 14. Widzę że u Ciebie 50W WFS się sprawdzają, kaptury widzę dobrze rosną reszta też, a D. regia kozak. Moje regie niestety trochę po [beeep]u dostały bo zapomniałem je ściągnąć przed mrozem ale odbiją na pewno już ja się o to postaram.
 15. W numerze: Erratum — Andreas Fleischmann and Fernando Rivadavia and Paulo M. Gonella PDF ICPS Conference 2018, Santa Rosa, California — Patrick Quinn and Mark S. Anderson and Maggie Chen and John Christmann and Rebecca Robinson and Carson Trexler and Noah Yawn Link do sprawozdania z konferencji The 2018 ICPS Grand Expedition in California and Oregon — Barry A. Rice Relacja z ekspedycji Adrian Slack (1933-2018) — Nigel Hewitt-Cooper and Paul Gardner and Paul Temple and Dennis Balsdon The long overdue recognition of Sarracenia rubra subsp. viatorum — Barry A. Rice PDF Contribution to knowledge of Sarracenia ‘Adrian Slack’ genetic background — Miroslav Srba PDF Possible pollinators for two Japanese Pinguicula species — Hiro Shimai PDF Sand wick for Cephalotus — David Colbourn New cultivars — Chris Rawlings and Andrea Amici and Miroslav Srba and Michael King — Hiro Shimai PDF
 16. Otwieramy ankietę na "Roślinę Lipca 2018" Zdjęcia przedstawiające rośliny, na które możemy oddać swoje głosy znajdują się TUTAJ. Głosowanie potrwa do 31.Lipca.2018. do godziny 23:59. Bieżące wyniki do czasu zakończenia głosowania będą ukryte. Zgodnie z regulaminem w edycji Maja oceniamy rośliny i ich kondycję. Przypominamy, że nie można głosować na własne zdjęcie! Nagrody: I miejsce - refundacja zakupów w sklepach na terenie EU do 70zł (lub równowartość w Euro) wg zasad z tego tematu Link. Wybierz swojego faworyta i oddaj na niego swój głos. W tym temacie nie ma żadnych rozmów o zdjęciach, żadnych ocen, żadnych komentarzy - TYLKO I WYŁĄCZNIE POSTY Z WKLEJONYMI ZDJĘCIAMI. Uwagi i sugestie odnośnie konkursu proszę zamieszczać tutaj. Zdjęcia niedopuszczone do głosowania: Iglacy - niepoprawny rozmiar zdjęcia Alyson - niepoprawny rozmiar zdjęcia UWAGA! W głosowaniu oceniać będziemy rośliny i ich kondycję.
 17. Każda warstwa będzie ograniczała światło nie w jakimś dużym stopniu coś po kilka procent, ale to zależy od jej przepuszczalności. Oczywiście im bardziej folia będzie ubrudzona tym również będzie mniej światła przepuszczać. Nie wiem co to za growbox, ale teoretycznie powinien on wytrzymywać dużą wilgotność w końcu ma służyć do uprawy roślin a nie wystawy.
 18. Potwierdzam, zdecydowanie jest to U. blanchetii.
 19. Ja będę na dwa dni, tylko trzeba jakiś pokój w hotelu zarezerwować.
 20. Jak wspomniałem Powinno w sensie może a nie musi, zależy od wielu czynników. Np taśmy na 3014 są wydajniejsze i dają więcej światła z metra niż 2835. . W przypadku rosiczek może zostać tak jak planujesz, ale muchołówka potrzebuję więcej światła. Zresztą co tam na zimie ma robić muchołówka Jak możesz poszukaj jeśli to mają już być taśmy to z okolicy 6500K.
 21. Taśmy led może nie są tak efektywne jak dedykowane do roślin diody power led, aczkolwiek przy odpowiedniej ilości taśmy mogą posłużyć nawet jako jedyne oświetlenie do jakiś niewielkich obszarów tak jak w twoim wypadku. To co chcesz dać obecnie może być użyte jako dodatkowe oświetlenia w zimie i się sprawdzi bez wątpienia, ale żeby do całkowitego i jedynego oświetlenia użyć tylko 1m taśmy to jest zdecydowanie za mało i do tego celu musiałbyś dołożyć. Ile? To już zależy od wysokości (w mniejszym stopniu bo masz regulowaną) oraz tego co tam będzie stało, jakie rośliny.
 22. Ja tam z niecierpliwością czekam aż mój zakwitnie, ale coś czuje że poczekam trochę Zdjęcie bomba.
 23. Diody 3W to tak naprawdę 2x1W. Ich prąd przewodzenia jest dwukrotnie wyższy od 1W. Diody 10W to tak naprawdę 9x1W. Z tą różnicą że połączenie wszystkich półprzewodników na jednej płytce jest bardziej zoptymalizowana pod względem wydajności od kilku do kilkunastu procent względem np diod 1W, ale to zależy od producenta. Czyli 1 dioda COB zawsze będzie wydajniejsza od 9 diod 1W. Diody COB mają zwykle półprzewodniki połączone 3x3 więc ich prąd przewodzenia w zasilaczach wynosi coś koło 1A osobiście podłączam je na zasilacze 0,9 i 0,95A wyższych nigdy nie dawałem. Chociaż zdarzają się diody 10W COB w połączeniu półprzewodników 9x1 dzięki czemu można zastosować zasilacze na 0,35A czyli te same co do diod 1W. Co do diod White full spectrum obawiam się te twoje nie są to prawdziwe WFS tylko zwykłe białe diody. Czemu? Ponieważ z tego co się orientuje WFS mają TK od 4000 do 4600, a nie 6500K. W gruncie rzeczy ich nazwa jest prawidłowa pokrywają pełne spektrum, ale np diody wykonane na półprzewodnikach Epistara który jest jednym z najlepszych producentów diod ma WFS mają barwę zbliżoną do białej "neutralnej" a nie białej zimnej. Niedługo będę robił w ramach testów belkę na 34 diodach WFS od epistara i dwóch diodach UV. WFS zapowiadają się obiecująco ale mają jeden minus. Ich zakres to 400 do 780nm z kolei zwykłe FS mają 380nm do 840nm. Co widać jest delikatnie skromniejszy od FS. I tutaj już trzeba dodawać diody UV, osobiście dodaje diody UV z długością fali w okolicach 395nm. Z tego co kiedyś wyczytałem w anglojęzycznym artykule światła UV powinno być około 5% czyli tyle tak samo jak jest podane w linku z neo-led. Z własnego doświadczenia jednak wyznaje bardziej zakres 5-8%. W twoim wypadku wychodzi jeśli wliczysz diody białe jako włączone cały czas to UV to jakieś 13% ogółu światla. Czyli sam widzisz trochę za dużo, a jeszcze dodatkowo diody FS mają trochę światła UV. Więc jedna 3W w twoim wypadku w zupełności wystarczy. A co do twojego pytania światło UV wpływa na wybarwianie się roślin, ale za dużo tego światła być nie może. A jeśli chodzi o stosunek ogólny nie wliczając diod białych to tak myślę, że jest tam o jedną diodę niebieską za dużo do FS. Osobiście jako niebieskich użyłbym tylko Royal Blue z długością fali najbliżej w okolicach 455nm. Zawsze jak robię panele i stosuje diody FS to staram się by diod niebieskich było mniej więcej o połowę mnie niż FS, nawet delikatnie mniej coś około 45% w porównaniu do FS, ale to już zależy do czego taki panel ma być. I jeszcze jedno diody COB rzadko kiedy mają podany zakres świecenia większy niż 140 stopni bo to jest ich faktyczny efektywny zakres świecenia i tego się powinno trzymać. Do nich nie ma sensu dawać kolimatorów na 120stopni bo one praktycznie tak świecą.
 24. tracer274

  Wysiew

  Nasiona wysiewa się na torf bezpośrednio nie trzeba go przesuszać wcześniej czy coś. Musi być mokry. Co było powodem ich śmierci nikt nie wie, ale tak skoczogonki jeśli skończył im się pokarm mogły się połasić na małe rośliny.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.