Skocz do zawartości
Iglacy

Kompendium kolekcjonera roślin owadożernych

Rekomendowane odpowiedzi

Kompendium kolekcjonera roślin owadożernych

 

 

Witam wszystkich!

Od zawsze dręczył mnie powszechnie znany nam wszystkim dylemat: gdzie oraz od kogo mógłbym/mogłabym nabyć roślinę moich marzeń? Jest to strasznie irytujący problem zwłaszcza na początku przygody z owadożerami. Ostatnio coraz częściej napotykam ludzi szukających informacji na ten temat. Postanowiłem więc opisać skąd sam do tej pory kupowałem swoje rośliny. Mam nadzieję, że poniższe rekomendacji przydadzą się Państwu w planowaniu Waszych przyszłych owadożernych zakupów 😊

Spisy poszczególnych miejsc/prywatnych hodowców z krótkimi opisami moich doświadczeń z nimi związanymi:

 

 

Sklepy/strony internetowe i ich właściciele, którzy oferują rozmaity wybór roślin:

 

W Polsce:

 

·         http://carnisana.pl/

(Na forum: Nwankwo

Jeden z pierwszych polskich sklepów branżowych, oferujący rozmaite RO. Co roku organizuje słynną i już kultową wystawę tematyczną w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Oferowane rośliny to głównie klony/gatunki przeznaczone
dla początkujących, a w trochę mniejszym stopniu dla osób zaawansowanych. Rośliny pakowane do wysyłki starannie, stan przychodzących roślin bardzo dobry. Kontakt z właścicielami przemiły. Wchodząc na ich stronę widać informację o zamknięciu sklepu, nie należy się jednak smucić. Wystarczy wysłać zapytanie do właścicieli o konkretną roślinę albo aktualną ofertę, w krótkim czasie dostajemy odpowiedź co obecnie znajduje się na stanie.

·         https://roraima.pl/

(Na forum: Mekk

Polski sklep branżowy znany z organizowania „Festiwalu Roślin Owadożernych” - wystawy RO odbywającej się w kilku większych miastach. Jeśli chodzi o ofertę, to jest podobna do tej u Carnisany, przy czym wyróżnia ją pokaźna oferta rzadszych gatunków oraz krzyżówek dzbaneczników. Osobiście nie robiłem jeszcze u nich zamówienia, dlatego nie będę wypowiadał się na temat pakowania czy kondycji oferowanych roślin.  Mnie osobiście zawsze odstraszały ceny u tej firmy. Od siebie dodam, że właściciel firmy źle znosi jakąkolwiek krytykę.

·         http://www.heldros.pl/

(Na forum: Marek Woźny

Polski sklep internetowy w mojej opinii z najciekawszą ofertą RO w kraju. Sklep oferuje różnorodne rośliny od tych dla początkujących, po te dla bardzo zaawansowanych hodowców. I to właśnie wyróżnia ten sklep. W ofercie można natknąć się na największy wybór kapturnic kolekcjonerskich, rzadkich tłustoszy oraz pływaczy epifitycznych. Właściciel sklepu jest bardzo profesjonalny, a wysyłane rośliny w idealnych kondycjach.

 

Zagraniczne firmy/sklepy internetowe/hodowcy:

 

·         http://www.bestcarnivorousplants.net/

(Sklep Kamila Paska z Czech. Najbardziej specjalistyczny sklep internetowy z roślinami owadożernymi w Europie. W ich ofercie często znajdują się klony roślin, których próżno szukać w innych sklepach, a nawet u innych prywatnych hodowców. Sklep oferuje rośliny
ze wszystkich możliwych rodzajów RO. Ceny w euro są zależne od rzadkości sprzedawanych klonów. Warto pamiętać o tym, że w sklepie panuje sezonowość oferty, przez co swój zakup należy planować z wyprzedzeniem (nie kupisz żywych roślin w okresie zimowym, wyjątek turiony). Polityka sklepu zakłada także kwotę minimalną zamówienia, wahająca się zależnie od pory roku od 20 do nawet kilkuset euro. Kolejną ciekawą sprawą jest kwestia gratisów do zamówień. Warto wiedzieć, że wynoszą one do 20% kwoty naszego zamówienia. Klient sam wybiera z listy dostępnych gratisów, te którymi jest zainteresowany – a jest ich tam sporo! Najważniejszą rzeczą, której należy być świadomym robiąc zamówienie w tym sklepie to fakt, że właściciel ZAWSZE wysyła do Ciebie więcej roślin niż jest to określone w ofercie danego gatunku/klonu.  Rośliny pakowane są mega profesjonalnie i bezpiecznie (płaci się dodatkowo za pakowanie…). Zamówione klony przychodzą w idealnych kondycjach i z własnymi wydrukowanym etykietami do doniczek).

·         https://www.sarracenia.cz/

(Sklep czeskiego mistrza kapturnic Miroslava Srby (facebook/cpuk). Bardzo uniwersalny sklep, oferujący praktycznie wszystkie RO, w szczególności autorskie klony kapturnic, rzadkie tłustosze, rosiczki oraz pływacze. Ceny są w koronach czeskich, ich wysokość jest dostosowana do rzadkości roślin. Właściciel zgadza się na płatność w euro, ale trzeba go o to spytać. Warto pamiętać, że na stronie występuje zniżka na zamówienia o określonych wartościach, tak więc ostateczna cena wybranych przez nas roślin może być niższa.
Z własnego doświadczenia dodam, że rośliny często przychodzą większe niż jest to napisane na stronie. Oferta aktualizowana maksymalnie do 2 razy na rok – warta śledzenia. Kondycja oferowanych roślin, jak i kultura wysyłkowa jest przykładowa).

·         http://www.carnivorsandmore.de/vkliste_mai04.pdf

(Oferta wystawiana przez Christiana Kleina, sławnego hodowcę z Niemiec. Zawsze w formie listy pdf z dostępnymi roślinami, aktualizowanej raz do roku w okresie luty-kwiecień. Gigantyczna oferta kapturnic kolekcjonerskich, dzbaneczników, muchołówek
oraz innych RO. Ceny są zależne od rzadkości sprzedawanych klonów. Przy większych zamówieniach dodawane są gratisy. Dobry kontakt ze sprzedawcą przez maila (przy czym można się z nim skontaktować również przez facebooka). Oferta zawsze warta śledzenia).

·         https://green-jaws.com/

(Sklep niemieckiego hodowcy Matza M. Sklep głównie nastawiony na sprzedaż kapturnic, rosiczek oraz autorskich klonów muchołówek. Poza tym można w nim znaleźć okresowe oferty bardzo rzadkich cephalotusów oraz darlingtonii (1-2 razy na rok). Ceny są zależne od rzadkości sprzedawanych klonów, rośliny przychodzą w znakomitych kondycjach i dobrze zapakowane. Ze sprzedawcą można  kontaktować się jedynie przez maila. Utrudnieniem jest fakt, iż strona jest w języku niemieckim. Plotki głoszą, iż niedługo zostanie wprowadzona angielska wersja).

·         https://www.wistuba.com

(Na facebooku: Andreas Wistuba. Jeden z najsłynniejszych sklepów internetowych, słynący z gigantycznej oferty rzadkich gatunków oraz krzyżówek heliamfor oraz dzbanków. Nigdy nie robiłem u nich zamówienia, ale słyszałem same dobre opinie na ich temat.
Często wystawiają się na zagranicznych wystawach RO, takich jak EEE).

·         https://www.hccarnivorousplants.co.uk/

(Sklep Brytyjczyka Nigela Hewitt-Coopera. Oferujący głównie z kapturnicami kolekcjonerskimi oraz pływaczami. Ceny w funtach – dosyć wysokie. Kontakt z Nigelem przez maila bardzo dobry. Kondycja roślin oraz ich pakowanie na czas wysyłki bez zarzutów.

·         https://www.hantsflytrap.com/

(Sklep znanego brytyjskiego hodowcy Matta Sopera, właściciela Hampshire Carnivorous Plants. Sprzedaż koncentruje się wokół kapturnic kolekcjonerskich, jak i dzbaneczników. Ceny w funtach, zależne od rzadkości oferowanych klonów.
Najlepszym sposobem na zdobycie jego autorskich klonów (które w intrenecie wyprzedają się w bardzo krótkim czasie) jest wzięcie udziału w jego słynnych dniach otwartych, odbywających się u niego w szklarniach. Wtedy także da się te klony dostać po obniżonych cenach.  Nie było mi dane zrobić u niego zamówienia, tak więc nie wypowiadam się na temat stanu roślin i przesyłki.

·         http://plants.plantae.sk

(Chyba jedyny znany mi sklep ze Słowacji. Właściciel Michal Parvanov przedstawiam nam swoją przeogromną ofertę najróżniejszych roślin owadożernych lub ich nasion. Sklep znany jest ze swojej okazałej propozycji rzadkich pływaczy, rosiczek, tłustoszy,
jak i muchołówek. Ceny w euro - zależne od rzadkości oferowanych klonów. Jedyną wada tego sklepu jest wielkość oferowanych roślin - przeważnie jest o wiele mniejsza niż ta, którą można dostać u innych sprzedawców. Co do stanu roślin nie mam żadnych zastrzeżeń. Wysyłka ok).

·         https://www.littleshopofhorrors.co.uk/

(Sklep z Wielkiej Brytanii, oferujący głównie kilka specyficznych klonów kapturnic. Nadal jedno z nielicznych miejsc, skąd zawsze można zdobyć S. x ‘ASBO’ (właściciel sklepu jest jednocześnie twórcą tego klonu). Ceny w funtach, jak i koszty wysyłki są wysokie,
 ale rośliny przychodzą GIGANTYCZNE i z wieloma stożkami wzrostu. Jeden z nielicznych sklepów, które sprzedają tak wyrośnięte rośliny. Warto przy tym kupować u nich w okresie jesiennym, ponieważ właścicielowi pęka serce, kiedy w lecie musi ucinać liście roślinom na czas wysyłki).

·         https://www.sarracenia-addiction.com/

(Sklep francuskiego hodowcy kapturnic Oliviera Bresa (facebook), olive84 (cpuk).
Skupiający się praktycznie całkowicie na sprzedaży różnych gatunków/autorskich krzyżówek oraz nasion kapturnic. Bres specjalizuje się w krzyżowaniu kapturnic oraz tworzeniu wielu bardzo unikalnych klonów. Mankamentem jego sklepu są ceny,
które często są zaporowe. Kondycja oferowanych roślin, jak i kultura wysyłkowa jest przykładowa. Warto wiedzieć, że Olivier oferuje wiele ze swoich najrzadszych klonów oraz nasion na Ebayu).

·         http://www.giardinocarnivoro.it/shop

(Sklep włoskiego hodowcy Andrea Fontana. Można w nim zakupić głównie kapturnice, a w mniejszym stopniu muchołówki czy rosiczki. Andrea sprzedaje różne klony kapturnic, od tych powszechnie dostępnych w głównej zakładce sklepu, poprzez te rzadkie, kolekcjonerskie w zakładce „Rarity” (artykuły tam trafiające bardzo szybko się wyprzedają). Oferowany rośliny zgadzają się z opisem, podanym rozmiarem. Ceny zależne od rzadkości oferowanych klonów. Nie mam zastrzeżeń co do pakowania. Andrea ogłasza terminy aktualizacji sklepu na facebookowych grupach sprzedażowych).

·         https://www.carniflora.nl/

(Gigantyczna Holenderska firma - bodajże największy dystrybutor roślin owadożernych w Europie. Zaopatrujący praktycznie wszystkich wystawców w Europie. Firma ta słynie z hurtowej sprzedaży roślin. Jeśli widzisz jakieś typicale z muchołówek, kapturnic czy tłustoszy u wystawców na różnorodnych targach to na 90% są one kupione właśnie od Carniflory).

·         https://www.araflora.com/c146/carnivorous-plants

(Sklep z Holandii oferujący najróżniejsze rośliny owadożerne, w całkiem przyzwoitych cenach. Mają bardzo okazałą oraz różnorodną ofertę, potrafiącą zaspokoić potrzeby zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych hobbystów.
Atutem tej firmy jest sprzedaż swoich własnych autorskich klonów. Często można natknąć się na przedstawicieli tej firmy na międzynarodowych wystawach).

·         https://cedric-carnivores.fr/

(Sklep znanego francuskiego hodowcy. Obecny sklep jest znacznie mniejszy od tego sprzed 2 lat, a to w związku z faktem powodzi, która zalała i zniszczyła większość szklarni Pana Cedrica. Sklep obecnie oferuje bardzo bogatą liczbę najróżniejszych klonów/gatunków RO. Największy wybór dotyczy jednak kapturnic (bo z nimi kojarzony jest właściciel). Ceny dostosowane do rzadkości klonów, przy czym w przypadku tych najrzadszych czasami potrafią być dosyć zawyżone. Kontakt oraz wysyłka bez żadnych zarzutów).

 

www.vleesetendeplantshop.be

(Sklep belgijskiego hodowcy Killiana Duponta. Jego oferta jest jeszcze dosyć mała i skupia się wokół kapturnic, tłustoszy oraz rosiczek. Ceny są przystępne, a stan roślin bez zarzutów. Wszystko pakowane starannie).

 

·         www.sarracenia.fr

(Francuski sklep internetowy. Oferujący wszelakie kapturnice, muchołówki oraz darlingtonie. Mankamentem sklepu jest fakt, że wszystko jest po francusku. Zamawiałem z niego jedynie nasiona, więc nie wypowiem się na temat stanu oferowanych roślin).

·         https://www.triffidnurseries.co.uk/

(Sklep z Wielkiej Brytanii, mający w swojej ofercie przeróżne nasiona oraz rośliny z większości gatunków RO.  Ceny podane są w funtach. Zamawiałem z niego jedynie nasiona, więc nie wypowiem się na temat stanu oferowanych roślin.
Co do samej oferty nasion to sklep ma jedną istotną wadę. Właściciel w przypadkach rzadszych klonów sprzedaje pakiety zawierające bardzo małą ilość nasion (np. 5-10-15 …), trzeba mieć to na uwadze przy ocenianiu końcowych kosztów swojego zamówienia).

·         http://www.diflora.it/piante-carnivore/ 

(Sklep włoskiego hodowcy Valerio Guidolina (facebook), Levioloris (nick na cpuku).
Valerio specjalizuje w rozmnażaniu roślin metodą in vitro i sprzedawaniu ich na przeróżnych wystawach, grupach sprzedażowych czy właśnie na cpuku. Oferuje głównie muchołówki oraz najróżniejsze rosiczki. Sprzedaje pojedyncze rośliny, jak i całe doniczki pełne zaaklimatyzowanych roślin z in vitro. Ceny są rozsądne, a czasami nawet okazyjne, zwłaszcza w przypadku kupowania całych doniczek roślin z danych klonów. Stan roślin bardzo dobry. Pakowanie ok).

·         https://www.falle.de

(Sklep niemieckiego hodowcy Thomasa Carowa. Oferta obejmuje różne gatunki/rodzaje RO. Thomas sieje dużo nasion różnych kapturnic, a z wyrośniętymi siewkami jeździ na międzynarodowe, owadożerne eventy w całej środkowej Europie (zwłaszcza na coroczne European Carnivorous Plant Exhibit & Exchange - EEE). Swoją ofertę (aktualizowaną raz do roku) wrzuca na stronę internetową w formie pdfu. Do tej pory kupowałem od niego rośliny wyłącznie na wystawach, więc nie będę się wypowiadał na temat pakowania przesyłek).

·         https://vegetalementcarnivor.wixsite.com/plantescarnivores

(Firma oraz strona internetowa ze zdjęciami roślin użytkownika o nicku massacror (na cpuku). Hodowca ten skupia się na uprawie najróżniejszych gatunków rosiczek i klonów muchołówek, ale posiada w swojej kolekcji również inne RO.
Strona nie posiada bezpośredniej funkcji kupna prezentowanych na zdjęciach roślin. Należy pobrać aktualną ofertę w pdfie ze strony i skontaktować się z jej właścicielem w celu dogadaniu szczegółów. Ceny są przyzwoite.

Rośliny docierają w dobrych kondycjach. Muchołówki przychodzą dosyć małe).

·         https://www.akcarnivores.com
(Hodowca z Hawajów, oferujący ciekawe nasiona, jak i rośliny – do niedawna jedyne miejsce spoza USA, skąd można było nabyć nasiona wszystkich możliwych tłustoszy z Ameryki północnej, obecnie gorszy wybór. Zamówienia docierały z gratisami,
a rośliny były w świetnych kondycjach)

·         http://www.karnivores.com/fr

(Francuski sklep. Oferta bardzo podobna do tej z Carnisany/Roraimy. Ceny wysokie. Nigdy nie było mi dane robić u nich zamówienia).

·         https://fangblatt.de

(Sklep z Niemiec. Posiadający w swojej ofercie bardzo różnorodne RO. Sklep oferuje rośliny zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych hodowców. Ceny zależne od rzadkości oferowanych roślin, przy czym w niektórych przypadkach mocno zawyżone. Mankamentem sklepu jest fakt, że jedyna dostępna wersja językowa strony jest w języku niemieckim).

 

·         https://www.zonerama.com/Extraordinaryplants/730003

(Oficjalna strona ze zdjęciami roślin od Davida Svarca z Czech. Svarc prowadził dobrze prosperujący sklep internetowy z RO (Carnivoria.eu), ale niedawno z przyczyn osobistych zmuszony był do jego zamknięcia. Z Svarcem nadal można się kontaktować w sprawach np. muchołówek za pośrednictwem maila bądź cpuka).

·         https://www.carnivorousplants.uk.com/

(Strona wraz z grow listą jednego z najsławniejszych hodowców na świecie – Brytyjczyka Mike Kinga. Nie prowadzi on sklepu internetowego, za to organizuje coroczne dni otwarte u siebie w szklarni. Warto zobaczyć jego przeogromną kolekcję roślin
i poznać go osobiście. Jeśli nie masz możliwości, aby do niego pojechać, a szukasz jakieś konkretnej rośliny z jego listy, nie bój się kontaktować z nim za pośrednictwem maila. Nawet jeśli roślina będzie niedostępna, to Mike wpisze Ciebie na listę oczekujących
i skontaktuje się w przyszłości, kiedy klon na nowo stanie się dostępny. Ceny ustalane indywidulanie, rośliny w znakomitych kondycjach i dobrze zabezpieczone na czas wysyłki).

 

https://www.hungrytraps.it/
(Strona internetowa ze zdjęciami oraz spisem kolekcji jednego z bardziej oryginalnych Włoskich hodowców – Yuriego Sarzi. Znany jest z tworzenia swoich własnych klonów cephalotusów, kapturnic i muchołówek. Podobna sytuacja co do Mike Kinga, jeśli jesteśmy zainteresowani jakimś konkretnym klonem rośliny, wystarczy do niego napisać z zapytaniem odnośnie dostępności. Yuri jest bardzo kulturalną i pomocną osobą, jeśli będzie w stanie pomóc to na pewno to zrobi. Czasami odpisywanie zajmuje mu dłuższą chwilę. Ceny zależne od rzadkości danych klonów).

·         http://www.pitcherplants.be/

(Strona internetowa ze zdjęciami oraz spisem kolekcji jednego z najbardziej znanych hodowców z Belgii – Jana Janssensa. Jan specjalizuje się w uprawie lokacyjnych kapturnic. Jest jednym z nielicznych hodowców nastawionych na krzyżowanie czystych gatunkowo roślin i dokładne ich opisywanie – tak aby zawsze wiedzieć jakich genów może się spodziewać wśród roślin z danej lokalizacji w USA. Jak we wcześniej opisywanych przypadkach, jest to hodowca bez stałej oferty roślin. Jeśli interesuje nas dany klon, najlepiej jest do niego napisać bezpośrednio przez facebooka lub przez maila podanego na jego stronie internetowej. Jan dodaje od czasu do czasu spis swoich nadwyżek na swoim profilu facebookowym, bądź na zagranicznych grupach sprzedażowych.
Co rzadsze klony wystawia na Ebaya. Jednak nie robi tego regularnie. Ceny są jak najbardziej dobre, w euro i zależą od rzadkości klonu).

 

Fora międzynarodowe:

Zachęcam każdego do rejestracji na poniższych forach internetowych. Wszystkie są bezpośrednio związane z naszym hobby. Uważam, że każdy poszukujący rzadszych klonów powinien w pierwszej kolejności regularnie przeglądać lub ogłaszać się w działach handlowych tych stron.

https://www.rosliny-owadozerne.pl/ - Polska
https://www.cpukforum.com/forum/ - Europa
https://sarracenia.proboards.com/ - USA
https://www.flytrapcare.com/ - USA

https://forum.carnivoren.org/ - Niemcy

 

Zagraniczne grupy sprzedażowe na Facebooku:

·         Carnivorous plant seed sales & trades
Carnivorous Plant Auctions and Sales Europe
Carnivorous Plants Sales & Swaps – EU
Carnivorous plants buy and sell
Carnivorous Plant Trading/Sales (United States)
Rośliny owadożerne - Sprzedam / Kupię / Wymienię (Polska)

 

Strony/ ludzie na Facebooku / forum:

·         https://www.facebook.com/pg/carnivorian

(Właściciel: Ian Salter

Hodowca z Wielkiej Brytanii, znany z tworzenia ciekawych krzyżówek kapturnic oraz muchołówek. Posiada gigantyczną ilość roślin. Wystarczy napisać do niego i poprosić o spis jego roślin, potem dopytać czy nie znalazłby sadzonek z interesujących Was klonów.

Ceny są przeważnie bardzo niskie, a stan roślin perfekcyjny).

·         https://www.facebook.com/Sarracenia-Meni-Milus-Lat-1038635336199500/

(Właściciel: użytkownik z cpuka o nicku Fragelo

Włoch. Bardzo dobrze znany hodowca kapturnic. Znany z tworzenia swoich własnych autorskich klonów. Ma bzika na punkcie tworzenia kompleksowych krzyżówek, stroni od czystych gatunkowo roślin. Co jakiś czas wystawia ofertę sprzedaży nadwyżek ze swojej kolekcji. Co roku ma także bardzo interesującą ofertę nasion. Ceny ok.

·         Tobi Bittmann

(Niemiec. Prywatny hodowca. Mistrz w sztuce uprawy pływaczy epifitycznych.

Znany z tworzenia swoich własnych oryginalnych krzyżówek. Co jakiś czas oferuje swoje nadwyżki, ceny zabójcze (euro), ale wystawiane rośliny (pod względem rzadkości, oryginalności) są warte swojej ceny. Zamówienia docierają pancernie zabezpieczone
i w nienagannych kondycjach. Kontakt ze sprzedawcą świetny.

·         Angelo Gengis

(Włoch. Prywatny hodowca. Znany hodowca kapturnic. Rośliny wystawia w ogłoszeniach na facebookowych grupach sprzedażowych, u siebie na profilu lub na Ebayu. Co roku wystawia ponad 100 różnych krzyżówek nasion kapturnic. Ceny przystępne – w euro,
rośliny dobrze zapakowane. Angielski na poziomie komunikatywnym).

·         Gary Wheeler

(Brytyjczyk. Prywatny hodowca. Znany hodowca kapturnic. Rośliny wystawia w ogłoszeniach na facebookowych grupach sprzedażowych, u siebie na profilu lub na Ebayu. Co roku wystawia kilkaset różnych krzyżówek nasion kapturnic. Poza tym uprawia wiele innych roślin nieowadożernych. Ceny dostosowane do rzadkości klonów/crossów – wszystko w funtach).

·         https://www.facebook.com/FlytrapFactoryPL/

(Właściciel: Kamil Sagan (nick na forum - Kamil.sagan)

Nasz rodak. Słynący ze swojej bogatej oferty muchołówek. Jako jedna z nielicznych osób w kraju, która na dużą skalę tworzy swoje własne klony mucholi. Warto mieć go na oku, kiedy rozglądasz się za autorskimi, jak i rzadkimi klonami muchołówek.
Często jeździ po kraju, odwiedzając ze swoim stoiskiem różne wystawy. Warto śledzić jego stronę na facebooku w celu wyłapania komunikatów odnośnie jego przyszłych podróży).

·         Krzysztof Banaś (nick na forum - dokkrb)

(Rodak. Prywatny hodowca. Profesor na Uniwersytecie Gdańskim. Numer jeden jeśli chodzi o dzbaneczniki i heliamfory w kraju. Regularnie tworzy swoje własne krzyżówki. Do niedawna oferował nadwyżki rozmaitych RO. Obecnie z braku czasu wrzuca swoją ofertę sporadycznie na zagranicznych grupach sprzedażowych tutaj na facebooku/cpuku/forum RO. Ceny przystępne, stan roślin bardzo dobry. Miewa bardzo mało czasu wolnego, o wiele lepiej umówić się z nim na spotkanie w jego szklarni.
To daje większe szanse na zdobycie porządnych roślin).

·         Maciej Stelmach (nick na forum - Ptaah)

(Rodak. Prywatny hodowca. Jeden z najbardziej zaawansowanych oraz profesjonalnych hodowców w Polsce, w temacie heliamfor (i nie tylko). Tworzy swoje własne krzyżówki. Co jakiś czas – przeważnie dwa, trzy razy w roku wystawia swoją ofertę na zagranicznych grupach sprzedażowych tutaj na facebooku lub cpuku. Ceny uzależnione od rzadkości oferowanych klonów, przeważnie w euro. Pancernie zabezpiecza rośliny na czas przesyłki. Kondycja roślin bez żadnych zastrzeżeń). Wystawia paszporty sprzedawanych roślin.

·         Krzysztof Ciesielski (nick na forum - Cephalotus)

(Rodak. Prywatny hodowca. Administrator forum www.rosliny-owadozerne.pl. Twórca wielu poradników odnośnie uprawy roślin owadożernych. Specjalista w temacie tłustoszy zimnolubnych, żenlisea, cefalotusów, regii oraz innych – nieowadożernych roślin ogrodowych i leśnych. W przeszłości regularnie oferował rozmaite nadwyżki ze swojej kolekcji. Obecnie z braku czasu odrobinę mniej aktywny hobbistycznie. Wysyłał jedynie rośliny w perfekcyjnym stanie,  bardzo dobrze zabezpieczone na czas przesyłki.

·         Mateusz Sadek (nick na forum - capensi)

(Rodak. Prywatny hodowca, na dobrej drodze do otworzenia w przyszłości swojego własnego sklepu. Ma wielokierunkowe owadożerne zainteresowania, przy czym specjalizuje się w uprawie oraz krzyżowaniu kapturnic, jak i rosiczek z gatunku D. capensis.
Warto śledzić jego ofertę nadwyżek, ponieważ często sprzedaje rzadkie oraz trudno dostępne klony roślin, których nie ma nikt inny w kraju. Ceny zależne od oferowanych roślin. Pakowanie bez zarzutów. Warto wiedzieć, że często w ofercie ma bardzo dobrej jakości torf.

·         Michał Biel (nick na forum - Pawianus)

(Rodak. Prywatny hodowca, oferujący dosyć dużą liczbę najróżniejszych roślin owadożernych. Dobre ceny i duży wybór. Znany z oferowania rosiczek pigmejskich oraz różnych klonów kapturnic. Znakiem rozpoznawczym są małe, kwadratowe doniczki, w których oferuje swoje rośliny. Wysyłka zawsze w doniczkach, bardzo starannie zabezpieczonych na czas przesyłki).

·         Adam Jonata (nick na forum - Janocix)

(Rodak. Prywatny hodowca. Go to jeśli chodzi o kolekcjonerskie muchołówki i cephalotusy. Ceny przystępne, rośliny w bardzo dobrych kondycjach, przesyłki pakowane starannie). 

·         Michał Korolczuk (nick na forum – Kon000r)

(Rodak. Prywatny hodowca, skupiający się głównie na uprawie kapturnic. Od niedawna tworzy swoje autorskie krzyżówki. Specjalizuje się w kapturnicach purpurowych. Ceny przystępne, rośliny w bardzo dobrych kondycjach, przesyłki pakowane starannie). 

·         Zawadiak – użytkownik z forum www.rosliny-owadozerne.pl. Rodak, mieszkający za granicą. Jedyny hodowca regularnie oferujący tuliłezki (roridula) oraz pluskwiaki z gatunku Pameridae.

Thomas Wiśniewski (nick na forum –  Iglacy) - (hłe hłe hłeautopromocja xD). Gdybyście kiedykolwiek szukali Państwo jakiś rzadkich klonów/gatunków RO, a w szczególności kapturnic (to mój konik) - proszę śmiało pisać. Zawsze pomogę, czy to z własnych nadwyżek, czy po prostu poratuje informacją odnośnie konkretnego miejsca, z którego można je dostać :)

 

Czarna ławka/ostrzeżenia:

·         Krystian Amanowicz - Rodak, prywatny hodowca. Specjalizuje się w uprawie dzbaneczników. W środowisku hobbystów ma opinię kłusownika. Zajmuje się sprowadzaniem z zagranicy nielegalnych (pobranych z natury) nasion rzadkich gatunków dzbaneczników,
które potem sprzedaje na facebooku.

·         Paul Young – prywatny hodowca. Uprawia głównie kapturnice. Wystawia swoje rośliny głównie za pośrednictwem facebooka. Znany oszust. Unikajcie.

·      Użytkownik cpuka o nicku kisscool_38 – rzadko kiedy spotykam się ze sprzedawcami, którzy wysyłają idealnie odliczone nasiona. Tak jest w przypadku tego Pana, nawet capensisy przyśle Wam odliczone, nie oczekujcie żadnych gratisów. Poza tym kontakt, ceny, wysyłka bez żadnych zarzutów.

 

 

Już kończąc swój wywód - chciałbym nadmienić, że nie byłbym w stanie wypisać wszystkich hodowców roślin owadożernych, od których kupowałem/wymieniałem się roślinami. Jest ich zwyczajnie zbyt dużo… x)

I to koniec tego poradnika! Mam nadzieje, że okazał się on pomocnym źródłem informacji, które będą mogli Państwo wykorzystać w poszukiwaniach swoich wymarzonych roślin owadożernych.

 

Zachęcam Was wszystkich do dyskusji oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami (na pewno znacie jeszcze inne potencjalne źródła RO).

Zamierzam na bieżąco aktualizować powyższy poradnik, zarówno o Wasze sugestie, jak i moje przyszłe doświadczenia :)

PS: Gdyby ktoś potrzebował owego poradnika w wersji pdf - proszę śmiało pisać, podeślę do zainteresowanych.

 

 

Pozdrawiam serdecznie! ;)

 

 

Edytowane przez Iglacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny poradnik. Jedyne co bym zmienił, to na publicznym forum zostawił jedynie nicki, nie podając danych osobowych, chyba że hodowcy wyrazili na to zgodę.

A jeśli chodzi o polskie sklepy, to z czystym sumieniem mogę polecić również użytkowników Allegro

wild-nature.eu oraz Ernesto21

Roślinki wysyłają w bardzo dobrej kondycji i dobrze zabezpieczone. Oferta raczej dla początkujących, ale zdarzają się perełki, jak choćby D. regia czy Cephalotus.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Fajne kompendium, ale trochę brak konsekwencji z Twojej strony.

Rozumiem, że Roraima.pl i jego właściciel wielu nie przypadł do gustu itp. ale... Piszesz, że osobiście Cię odstraszają ceny (mam całkowicie odmienne zdanie). Dla mnie np. 200zł za dzbanecznik to cena normalna. Ale już nie piszesz o cenach (odstraszających) w sklepie Kamila Paska. Cytat: " wahająca się zależnie od pory roku od 20 do nawet kilkuset euro." Przy obecnym kursie euro to kilkaset robi już pokaźną kwotę. Rozumiem, że i ceny są adekwatne do rzadkich kolonów. Nie jest to wymierzone w Ciebie tylko zauważyłem brak konsekwencji.

Z zagranicy nigdy nic nie kupowałem, a z Polski tylko od Roraima.pl i mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć , że przesyłki są pakowane profesjonalnie. Obsługa sklepu też profesjonalna. Na wystawie jakie organizują też można się załapać na gratisy.

Generalnie dzięki za temat bo o wielu stronach i sklepach nie miałem pojęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon_pl: Cóż, czy 200zł za dzbanecznik to cena normalna czy nie, to zależy od gatunku i wielkości ;). Ja u Kamila z FlyTrapFactory swoje kupowałem po 20-30zł ;). Takie już naprawdę pokaźne rozmiarowo miał jeszcze w ubiegłym roku po 70-80.

Natomiast co do Roraimy - cena ceną, ale kupiłem od nich jedną roślinkę (stacjonarnie, nie wysyłkowo - na wystawie) i raczej już więcej nie kupię. Już jej nie mam, bo po kilku miesiącach padła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mnie chodzi to Roraima również na plus. Kupowałem wysyłkowo i pakowanie jak i same roślinki bez zarzutów. A co do cen, to może i ogólnie dość drogo, ale jeśli chodzi o rosiczki, to często można znaleźć ciekawe gatunki w przyzwoitych pieniądzach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#Szymon_PL - ceny u Kamila Paska faktycznie czasami odstraszają, ale trzeba pamiętać, że oferuje on najczęściej niezwykle rzadkie klony. Do tego dochodzi fakt, że za tę cenę dostajesz często od kilku do kilkunastu roślin (a nie tak jak jest napisane w ofercie np. 1). Ponad to klientom przysługuje % rabat na dodatkowe rośliny dodawane do zamówienia. Ostatecznie jest to bardzo atrakcyjna oferta.

Roraima w tym samym czasie chce od ludzi ciężkich pieniędzy za popularne klony, które można dostać w o wiele lepszych cenach chociażby od prywatnych hodowców lub nawet zagranicznych sklepów.
200 zł za rzadką krzyżówkę dzbanecznika to faktycznie nie jest tragiczna cena, ale jak już popatrzymy na taką muchołówkę 6cm 'Fuzzy teeth' za 65 zł, zwyczajną 2-4 cm D. dielsiana za 28 zł albo capensisa typicala za 15 zł... to rozumiesz ;)

Gdybyś rozejrzał się trochę bardziej po rynku, po dostępności różnych klonów i cen za nie, to szybko zauważyłbyś o co mi chodzi.

Dlatego właśnie stworzyłem to kompendium - aby otworzyć oczy hodowcom, którzy nie widzą nic poza ulubionym rodzimym sklepem internetowym. Nie twierdzę, że wspieranie rodzinnych firm jest złe, ale czasami warto rozejrzeć się dookoła za bardziej atrakcyjnymi alternatywami.

Edytowane przez Iglacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#Iglacy dziękuję za odpowiedź ;). Zapisuje zagraniczne "sklepy" w zakładce. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3/25/2020 o 7:38 PM, Iglacy napisał:

Roraima w tym samym czasie chce od ludzi ciężkich pieniędzy za popularne klony, które można dostać w o wiele lepszych cenach chociażby od prywatnych hodowców lub nawet zagranicznych sklepów.
200 zł za rzadką krzyżówkę dzbanecznika to faktycznie nie jest tragiczna cena, ale jak już popatrzymy na taką muchołówkę 6cm 'Fuzzy teeth' za 65 zł, zwyczajną 2-4 cm D. dielsiana za 28 zł albo capensisa typicala za 15 zł... to rozumiesz ;)

Nie chcę absolutnie się kłócić i każdy ma prawo do swojego zdania, ale te argumenty są całkowicie nietrafione. Żeby zrozumieć, czy opłaca się kupić od nas capensisa, czy dielsiane wystarczy chociaż raz go zamówić. W doniczce 8cm jest u nas nawet 15 roślin, to są kępki. Wielu hodowców rozsadza to na 10 doniczek i sprzedaje po 6zł za sztukę. Tylko czy 60zl do 15zł to jest okazja? Nie, to jest demagogia 🙂 Podobnie wyglada to z innymi roślinami. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.